Denník N

Seniorku odmietol ošetriť lekár, lebo nebola na testovaní. Lekár vás musí ošetriť, tvrdí ministerstvo

Ilustračné foto N - Vladimír Šimíček
Ilustračné foto N – Vladimír Šimíček

Lekári špecialisti by podľa nemocnice v Považskej Bystrici mali svojich pacientov ošetriť, ale konečné rozhodnutie je na nich. Ministerstvo odporúča vopred si u lekára telefonicky overiť, či je osobná návšteva skutočne potrebná.

V nemocnici v Považskej Bystrici odmietol neurológ ošetriť paniu po sedemdesiatke. Tvrdil, že bez negatívneho certifikátu z víkendového testovania ju neprijme. A nepresvedčilo ho ani to, že seniorka mala so sebou potvrdenie o tom, že testovania sa nemohla zúčastniť pre svoj zdravotný stav.

Ženu pred týždňom prepustili z nemocnice – má na nohe vredy, pre ktoré nemôže chodiť, a preto na testovaní nebola. Jej príbeh vyrozprávala jej známa Andrea – pomohla jej vytlačiť a vyplniť potvrdenie, podľa ktorého sa na ňu nevzťahuje zákaz vychádzania. To znamená, že k nej má okolie pristupovať tak, akoby bola testovaná negatívne.

Ani to nepomohlo – neurológ ju odmietol.

V nemocnici jej dokonca odmietali aj previazať rany na nohe; to napokon iný lekár po presviedčaní urobil. „Lekárovi povedala, že ak ju nevezmú, rovno jej tú nohu môžu odrezať, lebo už nevydrží. Tak nakoniec jej povedali, že dobre, s tým potvrdením ju zoberú,“ opisuje skúsenosť Andrea.

Obaja Andreini rodičia majú 76 rokov a tento týždeň ich čakajú kontroly u lekárov. Otec je po operácii srdca a jej mama je po vážnom úraze už mesiac ležiacou pacientkou. Skúsenosť z neurológie ju však zneistila. Majú seniori bez certifikátu právo na ošetrenie u lekára?

Ministerstvo: K lekárovi ísť môžete

Na podobné podnety ministerstvo zdravotníctva v utorok zareagovalo vysvetľujúcim statusom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Plošné testovanie

Slovensko

Teraz najčítanejšie