Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Fico i Kotleba idú po Matovičovom testovaní

1. Opozičná covidová politika. 2. Vo Viedni zabíjal terorista. Možno guľkami zo Slovenska. 3. Konečne sme o čosi menší ignoranti k vlastnej histórii.

Bodlo by vám Doblo?  Práve ste ho našli! So širokou ponukou skladových úžitkových vozidiel na operatívny leasing rozhýbete váš biznis. Nevlastnite. Jazdite!


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Opozičná covidová politika

Celoplošné testovanie na covid-19 má množstvo odporcov. V utorok sa to pretavilo do PR cvičení dvoch z troch opozičných parlamentných strán, ktoré sa po jednodňovom mlčaní rozhýbali. Každá z nich zvolila pre seba typický postup.

Ošúchaný je návrh Smeru na zvolanie schôdze o vyslovení nedôvery predsedovi vlády. Robert Fico už oznámil, že strana má 26 podpisov (potrebuje 30). Igora Matoviča chce odvolať pre spôsob, akým jeho vláda nakúpila antigénové testy, a pochybnosti má i o možnej protiústavnosti vládnych opatrení. Smer teda nespochybňuje samotné testovanie a jeho výsledok, ale niektoré právne procesy, ktoré ho sprevádzali.

Je zrejmé, že z tohto odvolávania nebude vôbec nič. Koalícia, ktorá je po víkende spokojná a na koni, Ficov platonický pokus o politiku zmetie zo stola. Ak však Smer nazbiera 30 podpisov, musí OĽaNO a spol. konanie schôdze umožniť. Pretože o pochybnostiach treba verejne diskutovať, aj keď ich tlmočí Smer.

Vopred známy koniec schôdze totiž nehovorí nič o tom, či bol nákup testov určite v poriadku, a už vôbec nie o tom, či sú všetky rozhodnutia štátnych orgánov v súlade so zákonmi a s ústavou. Aj Ústavný súd už povedal, že nie. Užitočne o tom dnes pre nás napísal napríklad Kálmán Petőcz.

Napriek tomu medzi doterajšími proticovidovými rozhodnutiami nevidno nič, čo by ospravedlnilo pád vlády. Také protiústavné zverstvo, ako svojho času vymyslel sám Fico, sa jej vyrobiť nepodarilo.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie