Denník N

Nevieme, koľko ľudí má zákaz vychádzania. Naďove výpočty nesedia, vyškrtli seniorov

Ilustračné foto N - Vladimír Šimíček
Ilustračné foto N – Vladimír Šimíček

Pri prepočtoch účasti na plošnom testovaní štát nepočítal so žiadnymi ľuďmi staršími ako 65 rokov.

„Fantastické číslo,“ hodnotil minister obrany účasť na víkendovom testovaní v pondelok ráno. Jaroslav Naď (OĽaNO) na tlačovom vyhlásení tvrdil, že testovania sa zúčastnili takmer všetci, ktorých očakávali.

„Viacerí ste sa pýtali, koľko ľudí malo potenciál zúčastniť sa testovania. Samozrejme, nedá sa to vyčísliť úplne na jedného človeka, toto nie je voličský zoznam, ale pri najlepšej vôli sme to vyrátali niekde na úrovni 3,75 až 3,8 milióna ľudí,“ povedal Naď. „A keď vidíme, že sa toho zúčastnilo 3,62 milióna, tak to považujem za jedno fantastické číslo. Ďakujem veľmi pekne,“ dohovoril a odovzdal slovo.

Ako vlastne ministerstvo prišlo k odhadu 3,8 milióna ľudí? A koľko ľudí na Slovensku vlastne musí dodržiavať zákaz vychádzania?

Prečo je to dôležité

Ministerstva obrany sme sa na výpočty pýtali preto, lebo sme sa snažili zistiť, koľko ľudí na Slovensku musí v súčasnosti dodržiavať zákaz vychádzania.

To znamená, koľko ľudí nemôže chodiť do práce, na výlety či na vzdialenejšie nákupy a musia zostať doma. Ide o ľudí, ktorí ani neboli na testovaní a ani nepatria medzi výnimky, ktoré nemusia mať na voľný pohyb negatívny certifikát.

Ministerstvo sa pri výpočtoch opiera

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Plošné testovanie

Slovensko

Teraz najčítanejšie