Denník N

Primár pľúcneho z Martina, ktorý prekonal covid: Pozitívni zdravotníci bez príznakov sa u nás starajú o pacientov s covidom

Ivan Kocan. Foto - archív I. K.
Ivan Kocan. Foto – archív I. K.

Ivan Kocan je primárom pľúcneho oddelenia v Univerzitnej nemocnici v Martine. Len tento týždeň nastúpil do práce po tom, ako sám prekonal covid-19. „Mal som obavy, či to zvládnem,“ hovorí.

Ivan Kocan sa v Univerzitnej nemocnici v Martine stará o pacientov s covidom. Nemocnica má tak veľa pacientov, že zastavila prijímanie pacientov z Oravy. Zdravotníci sú pre vysoký počet úmrtí unavení a frustrovaní.

V rozhovore hovorí:

  • ako prekonal covid-19,
  • ako nemocnica zvláda kritickú situáciu,
  • ako riešia nedostatok personálu,
  • ako niektorí pacienti potrebujú liečbu kyslíkom aj doma po prekonaní covidu-19 a
  • ako vníma uvoľnenie opatrení pre ľudí s negatívnym antigénovým testom.

Prekonali ste covid-19. Ako sa cítite? 

Momentálne dobre. Od minulého utorka už pracujem. Vo štvrtok som slúžil aj nočnú službu.

Aký ste mali priebeh ochorenia?

Nebolo to úplne bezpríznakové. U mňa to bola taká ťažšia chrípka. Mal som vysoké teploty, triašku, zimnicu, výrazné bolesti kĺbov a svalov. Takto to trvalo tri dni, postupne to prestalo. Pridružili sa aj bolesti brucha. V priebehu týždňa to prestalo, ale slabosť ešte pretrvávala.

Niektorí pacienti mávajú aj po vyliečení dýchavičnosť, trpia veľkou únavou.

U mňa už únava nie je, ale je otázne, aké to bude, keď budem mať fyzickú záťaž. Dlhodobé prejavy veľmi závisia od toho, či mal pacient ľahký alebo ťažší priebeh. Ja som mal ľahší. Pokiaľ má pacient stredne ťažký priebeh so zápalom pľúc a jeho ťažkosti trvajú niekoľko týždňov, 30 až 50 percent takýchto pacientov dlhodobo pociťuje únavu či bolesti svalov.

Ako ste sa dozvedeli, že ste pozitívny?

Na testy som išiel v deň prvých príznakov. Podvečer som mal triašku a zimnicu. Nameral som si zvýšenú teplotu. Vedel som, že pár dní predtým som strávil celé popoludnie s kolegom, ktorý vyšiel deň predtým pozitívny. Takže som mal podozrenie na covid-19. S kolegom sme mali rúška, ale celé popoludnie sme strávili v jednej miestnosti. Zašiel som v ten večer na náš urgentný príjem, kde som dal ráno vyskladniť antigénové testy. Otestoval som sa a paradoxne som mal antigénový test negatívny. Dal som sa však otestovať aj PCR testom a ten bol pozitívny.

Čiže ste boli zrejme na začiatku ochorenia. 

Áno.

Nakazili ste sa od kolegu, nie od pacientov? 

Línia bola taká, že kolegova manželka sa nakazila od pacienta a kolega sa nakazil od nej. Ja som sa nakazil od neho. Vychádza mi to tak. Potom sa odo mňa nakazila manželka a neskôr aj deti.

Doma ste sa nakazili všetci? Aký mali priebeh ostatní?

Nepotrebovali sme hospitalizáciu, konkrétne sa nakazila moja manželka a dcéra bola tiež pozitívna.

Keď ste išli v utorok do práce, nemali ste z toho trochu obavy? 

Mal som obavy, ako to budem zvládať. Niektoré veci som robil z domu aj napriek péenke. Komunikoval som aj s ostatnými kolegami. Chcel som tak odbremeniť nášho prednostu na klinike pneumológie a ftizeológie a aj vedenie nemocnice. Ale režim práce doma bol iný – hodinu porobíte, potom ste hneď unavený. Mal som preto obavy, ako to budem zvládať, lebo ešte v piatok som si nebol istý, ako to bude prebiehať. Ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Rozhovory

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie