Denník N

Filozof o korone: Reagujeme len na momentálne riziko, Európe chýba dlhodobý plán

Daniel Novotný pôsobí na Teologickej fakulte Juhočeskej univerzity a je členom Centra Karla Čapka pre výskum hodnôt vo vede a technike. Foto – Centrum Karla Čapka pre výskum hodnôt vo vede a technike
Daniel Novotný pôsobí na Teologickej fakulte Juhočeskej univerzity a je členom Centra Karla Čapka pre výskum hodnôt vo vede a technike. Foto – Centrum Karla Čapka pre výskum hodnôt vo vede a technike

Ak mäkké metódy zlyhajú, je lepšie zaviesť lockdown rýchlejšie, lebo efekt je mnohonásobne lepší ako v prípade, že sa odkladá, hovorí český filozof Daniel Novotný. „Čím neskôr sa lockdown zavedie, tým výraznejšie má negatívne vplyvy – na ekonomiku a spoločnosť.“

Hovorí, že z prístupu väčšiny západných krajín k pandémii je sklamaný. Podľa filozofa Daniela Novotného si krajiny juhovýchodnej Ázie poradili s pandémiou oveľa lepšie, lebo si od počiatku dali jasný cieľ minimalizovať šírenie nákazy, ktorý dosahujú dlhodobým dodržiavaním opatrení, ako sú rúška, hygiena rúk, rozostupy, trasovanie či monitoring hraníc.

Na názory, že na covid umierajú hlavne seniori, takže ochorenie nepredstavuje pre populáciu ako celok také riziko, reaguje filozof slovami, že ide o „bezohľadné správanie“. „Je pre mňa nepochopiteľné hodiť ich (seniorov) cez palubu a obetovať v priemere asi desať rokov, ktoré ešte mohli žiť. Ak sa epidémia rozbehne, výsledkom nebude len to, že zomrú tisíce seniorov – budú sa totiž zavádzať lockdowny a nemocnice budú kolabovať. To všetko sa dotkne aj mladých. Uvedený postoj je nielen sebecký, ale aj krátkozraký. Nakoniec poškodí úplne všetkých,“ hovorí Novotný.

Na Facebooku založil diskusnú skupinu covid_19 philosophy, ktorá od februára združuje stovky lekárov, vedcov i laikov z desiatok krajín, ktorí sledujú dianie okolo pandémie covid-19.

V rozhovore pre Info.cz ste sa vyjadrili, že západným krajinám ide pri boji s pandémiou viac o „uchovanie súčasného životného štýlu“ než o ochranu životov a zdravia. Prečo si to myslíte?

Mám len pracovnú hypotézu, že v nich ide o životný štýl – lebo je pohodlnejšie nehovoriť o istých zmenách v životnom štýle. Ale teraz si nie som istý, či je to primárny dôvod a skôr nejde o zlyhávanie na viacerých úrovniach vrátane vyhodnocovania rizík, zhodnotenia faktov a dlhodobého plánovania. Možno to nie je tak, že by sme si vedome povedali, že si chceme zachovať súčasný životný štýl a je nám jedno, že zomrie 10-tisíc ľudí. K voľbe medzi životným štýlom a záchranou životov možno ani nedošlo a v skutočnosti ide o prejav zlých rozhodnutí v oblasti zdravotníctva a politiky. Presadzujú sa iracionálne naratívy, ktoré nemajú oporu v dátach a vedeckej literatúre.

V Česku je pomerne početná skupina lekárov, ktorí sú presvedčení, že riziko pandémie sa preceňuje. Zubár Roman Šmucler, kardiochirurg Jan Pirk a ďalší napísali list, v ktorom žiadajú, aby česká vláda „prestala ľudí desiť“. Nemajú títo ľudia pravdu, že sa to preháňa so strašením?

Ide o falošný problém. Keď upozorňujeme na riziko jazdy po ceste a hovoríme, aby ľudia dodržiavali dopravné predpisy, je to panikárenie a šírenie strachu? Nie je. Títo ľudia podsúvajú mylnú predstavu, že príprava na pandémiu a zavedenie príslušných opatrení znamená, že šírime strach. Áno, z histórie poznáme prípady, keď bola panika

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Koronavírus

Rozhovory

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie