Denník N

Analytik Boháček: Kto si myslel, že Amerika má Trumpa plné zuby, mýlil sa. Biden ponúkol prázdno

Donald Trump počas mítingu v Sanforde na Floride. Foto - TASR/AP
Donald Trump počas mítingu v Sanforde na Floride. Foto – TASR/AP

„Biden ponúkol len to, že nie je Trump. Ak sa nakoniec stane prezidentom, budú sa jeho ľavicoví vyzývatelia z primárok snažiť dostať do jeho kabinetu,“ vraví Petr Boháček z Asociácie pre medzinárodné otázky.

Analytik v rozhovore pre český Deník N vysvetľuje, prečo podľa neho demokrati zle zvolili stratégiu pre tohtoročné voľby a nedokázali zaujať voliča.

Kto je teraz v stredu ráno (rozhovor bol v českom Deníku N publikovaný o 9:30, pozn. red.) favoritom na víťazstvo?

Myslím si, že teraz je favoritom rozhodne Donald Trump. Aj to, že Biden vôbec prehovoril k voličom, aj keď nie je nič jasné, ​​a tvrdil, že „aj tak vyhrajú“, značí, že v jeho tábore sa veľmi boja.

Všetky štáty, ktoré Trump potreboval pred Bidenom ubrániť, ubránil. Napĺňa sa rovnaká volebná mapa ako pred štyrmi rokmi s tým rozdielom, že Arizonu tentoraz pravdepodobne vyhrá kandidát demokratov.

Donald Trump možno nakoniec nebude potrebovať ani Pensylvániu. Jeho dosť prekvapivé víťazstvo v Ohiu znamená, že aj na stredozápade bude mať nejakú silu, a ak sa toto preleje do Wisconsinu a Michiganu, môže mu to stačiť.

Stále je potrebné dodať, že v štátoch ako Georgia, ktoré už sa považujú za rozhodnuté, sa dopočítavajú mestské oblasti a nie je úplne nereálne, že by sa napríklad pri dopočítaní hlasov Georgie ešte obrátili v prospech Joea Bidena.

Ako je možné, že Trump môže po štyroch rokoch opäť takto prekvapiť?

Dosť sa hovorí o tom, že demokrati nezvládli zaujať hispánskych voličov, pretože sa zdá, že práve oni boli pomerne veľkým hýbateľom Trumpovho rastu. To bude jeden z najväčších príbehov týchto volieb.

Ďalej sa môžeme zaoberať tým, ako sa demokrati postavili k 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Joe Biden

Rozhovory

Svet

Teraz najčítanejšie