Denník N

Pápež mlčí, to dôležité už povedal

Pápež František prichádza udeliť mimoriadne požehnanie urbi et orbi (mestu a svetu) za zastavenie pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 na prázdne Námestie sv. Petra vo Vatikáne v piatok 27. marca 2020. Foto - TASR/AP
Pápež František prichádza udeliť mimoriadne požehnanie urbi et orbi (mestu a svetu) za zastavenie pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 na prázdne Námestie sv. Petra vo Vatikáne v piatok 27. marca 2020. Foto – TASR/AP

Nechce eskalovať napätie a rozdeľovať cirkev. Skôr naznačuje, ako rozkazuje.

Trvalo desať dní, kým k pápežovým vyjadreniam o registrovaných partnerstvách zaujala postoj aj nejaká oficiálna inštitúcia Rímskej kúrie. Vatikánsky štátny sekretariát rozoslal pápežským nunciom (veľvyslancom) list, v ktorom sú citované pápežove výroky označené za vytrhnuté z kontextu. Dokument zároveň zdôrazňuje, že na oficiálnom odmietavom postoji cirkvi voči akýmkoľvek homosexuálnym zväzkom sa nič nemení.

Po tom, ako sme sa dozvedeli viac o vzniku filmu, v ktorom pápežove slová o homosexuáloch odzneli, môžeme povedať, že jeho autor Jevgenij Afinejevskij nehral s divákom úplne poctivú hru.

Pôvodne napríklad tvrdil, že pápežove slová pochádzajú z ich spoločného rozhovoru. Afinejevskij sa s pápežom skutočne rozprával, ale bez prítomnosti kamier. Vatikán mu však dovolil vstup do svojho mediálneho archívu, kde našiel nikdy neodvysielaný pápežov rozhovor pre mexickú televíziu z roku 2019. Z neho vystrihal pasáže do svojho dokumentu.

Napríklad slová o tom, že „homosexuáli majú právo na rodinu“, boli časťou odpovede na otázku, čo majú robiť veriaci

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Kristina Križanová je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Komentáre

Teraz najčítanejšie