Denník N

Vyhrá napokon Arizonu Trump? Čo sa stane, ak Biden príde o náskok v republikánskom štáte

Scenár, v ktorom Biden prehrá Arizonu aj Nevadu, ale zvíťazí v Pensylvánii. Zdroj – 270towin.com
Scenár, v ktorom Biden prehrá Arizonu aj Nevadu, ale zvíťazí v Pensylvánii. Zdroj – 270towin.com

Demokrati pred voľbami Arizonu považovali za jeden z republikánskych štátov, ktorý by sa tentoraz mohol prikloniť k Joeovi Bidenovi. Kandidát demokratov ho naposledy vyhral v roku 1996. Bol to Bill Clinton.

Odvtedy patril republikánom a pred štyrmi rokmi v ňom mal Trump pred Hillary Clintonovou náskok 91-tisíc hlasov. Počas volebnej noci sa ukázalo, že predpoklady demokratov by mohli byť správne.

V Arizone viedol Biden a jeho náskok bol taký veľký, že televízia Fox News súboj vyhlásila za rozhodnutý. Trumpa a jeho tím to naštvalo. Neskôr sa pridala agentúra AP (na základe toho ju do svojej mapy pridal aj Denník N).

Obe médiá si za svojím rozhodnutím stoja. Náskok Bidena sa tam však naozaj zmenšuje a nie je vylúčené, že štát nakoniec získa Trump. Pre republikánov by to bola skvelá správa, ktorá by zvýšila šance, že Trump ostane v Bielom dome.

Jeho cesta k víťazstvu by však aj v takom prípade bola zložitejšia ako Bidenova.

Čo by nasledovalo

Arizona má v zbore voliteľov 11 hlasov. Ak ju počítame medzi štáty, ktoré vyhral Biden, tak kandidátovi demokratov momentálne stačí víťazstvo v hociktorom z nerozhodnutých štátov (Nevada, Pensylvánia, Severná Karolína a Georgia). Aljašku medzi ne nepočítame, tam je Trumpovo víťazstvo isté.

Čo by sa stalo, ak by Biden o Arizonu prišiel? Musel by

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Donald Trump

Joe Biden

Svet

Teraz najčítanejšie