Denník N

Už 115-tisíc Sloveniek vysadilo tabletky. Prečo ženy prestávajú s antikoncepciou?

Strach z hormónov a ich nežiaducich účinkov. Za výraznú zmenu u nás môže podľa lekárov aj loby, ktorá je proti hormonálnej antikoncepcii.

Lucia sa pred viac ako štyrmi rokmi rozhodla, že začne brať hormonálnu antikoncepciu. „Začalo sa užívanie, ktoré mi našťastie sadlo. Nemala som žiadne problémy ani vedľajšie účinky,“ hovorí dvadsaťročná Lucia z Čadce.

Problémy prišli počas štvrtého roku užívania: výkyvy tlaku, ráno sa cítila slabá. Pripisovala to stresu, ale keď ho už nemala, ťažkosti neustupovali. A tak zo dňa na deň vysadila antikoncepciu.

„Po týždni som bola fit,“ spomína Lucia. Svojej gynekologičke to ešte nepovedala, ani to s ňou nekonzultovala.

Dnes sa s partnerom chránia pred počatím inak, jej priateľ používa kondóm. Aj keď v minulosti hormonálnu antikoncepciu preferovala, dnes je proti. „Sú aj iné druhy antikoncepcie, ktoré určite nie sú také škodlivé ako tabletky na hormonálnej báze,“ hovorí dnes.

Žien, ktoré rozmýšľajú podobne ako mladá Kysučanka, je na Slovensku stále viac. Vlani podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií užívalo antikoncepciu takmer 270-tisíc žien. To je o vyše tritisíc žien menej ako rok predtým. Zmenu v správaní viac vidno v porovnaní s rokom 2007, keď ju užívalo viac ako 400-tisíc žien. Prepad zaznamenáva najmä hormonálna antikoncepcia. Tú vlani užívalo 215-tisíc žien, za sedem rokov tak tento počet klesol o 115-tisíc.

Prepad antikoncepcie sa neprejavil na pôrodnosti, ktorá je v posledných rokoch nízka a stabilná.

porodnost

Sme na chvoste

„Nie je to len trend na Slovensku, ale aj kolegovia v Česku sa sťažujú, že klesá počet žien užívajúcich antikoncepciu. Logicky z toho vyplýva obava zo zvýšenia počtu interrupcií,“ hovorí lekár Vladimír Cupaník, predseda Sekcie antikoncepcie Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti.

Slovensko sa v počte žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, zaraďuje na chvost v rámci Európy, medzi štátmi, ako sú Poľsko, Malta a niektoré južné krajiny – Taliansko a Španielsko. Hormonálna antikoncepcia je u nás preplácaná, len ak je medicínsky dôvod na jej užívanie – napríklad problém s menštruačným cyklom. Ak ide len o zabránenie otehotnenia, platí si to žena sama. Ceny sú rôzne, najlacnejšia stojí zhruba desať eur mesačne, ale niektoré stoja aj 30 eur mesačne.

Nedá sa povedať, aké percento žien by malo užívať antikoncepciu. U nás nejakú formu antikoncepcie užíva každá piata žena v reprodukčnom veku, 16 percent žien si vybralo hormonálnu antikoncepciu. Vo vyspelých krajinách, ako je Nemecko, Švajčiarsko, Škandinávia, Holandsko, Česká republika, je užívanie hormonálnej antikoncepcie v období plodnosti od 60 do 80 percent.

„Ak by začala klesať antikoncepcia a začali stúpať interrupcie, bolo by to zlé. Teraz interrupcie klesajú, čo je veľmi priaznivé,“ hovorí Peter Kaščák, bývalý šéf pôrodnice v Trenčíne a krajský odborník ministerstva zdravotníctva. Vlani bolo na Slovensku 7 501 interrupcií, oproti roku 1997 pokles o viac ako 13-tisíc.

Menej žien podľa neho užíva antikoncepciu aj preto, že sme konzervatívna krajina. Údaje, koľko žien antikoncepciu užíva, nemusia byť podľa Kaščáka úplne presné, pretože antikoncepcia sa dá zohnať aj bez predpisu.

„Keďže nie sú známe presnejšie údaje o motivácii tej časti slovenských žien, ktoré sa vyhýbajú používaniu antikoncepcie, ťažko je odpovedať, či je to tým, že sme katolícka krajina,“ reaguje na trend posledných rokov hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara. „Dôvody môžu byť nielen morálne či náboženské, ale aj osobné či zdravotné.“

Katolícka cirkev antikoncepciu odmieta a považuje ju za morálne neprípustnú. Napríklad tvrdí, že by na to mali myslieť aj farmaceuti. „Predajom alebo výdajom takýchto farmaceutických prostriedkov farmaceut priamo spolupracuje na závažnom morálnom zle a nesie za to aj vlastnú morálnu zodpovednosť,“ píše sa v stanovisku komisie pre bioetiku Konferencie biskupov Slovenska.

Bojíme sa hormónov

Cupaník si výrazný pokles užívania hormonálnej antikoncepcie vysvetľuje antihormonálnou loby. Na internete či v niektorých časopisoch sa často píše proti užívaniu hormonálnej antikoncepcie a zvýrazňujú sa najmä nežiaduce účinky a jednotlivé negatívne prípady. Ľudia sa podľa neho vo všeobecnosti boja užívať hormóny, najmä ich nežiaducich účinkov. „Mnoho zo žien, ktoré odmietnu užívať hormonálnu antikoncepciu, tvrdí, že nechcú užívať hormón,“ potvrdzuje aj Kaščák. „Celkovo sa teraz propaguje veľmi zdravý životný štýl a niektorí sa boja užívať akékoľvek lieky.“

Potvrdzuje to Kristína. Patrí k ženám, ktoré odmietajú hormonálnu antikoncepciu. Deväť mesiacov má stáleho partnera, aby neotehotnela, používajú kondómy. „Nad hormonálnou antikoncepciou som vôbec neuvažovala, zdá sa mi zbytočné brať akúkoľvek formu tabletiek a liekov, ktorú nevyhnutne nepotrebujem,“ hovorí 21-ročná Bratislavčanka.

Hormonálnej antikoncepcii nedôveruje, a hovorí, že aj keby ju užívala, používala by aj kondómy. „Viem, že hormonálna antikoncepcia môže a nemusí mať ‚vedľajšie účinky‘ – priberanie, zmeny nálad a podobne. Chápem, že niektorým ženám pomáha pri zdravotných problémoch, môj prípad to našťastie nie je.“

Podľa Cupaníka má hormonálna antikoncepcia viaceré pozitíva. „Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že benefit antikoncepcie, okrem predchádzania nežiaducej tehotnosti, spočíva najmä v liečbe a prevencii rôznych ochorení, ako sú málokrvnosť, nepravidelná menštruácia, liečba bolestivej menštruácie, prevencia nezhubných nádorov vaječníkov (cysty),“ hovorí lekár.

Má aj preventívny účinok, znižujúci výskyt zhubných nádorov vaječníkov a maternice. Užívateľky hormonálnej antikoncepcie majú o 50 percent nižšiu pravdepodobnosť výskytu rakoviny vaječníka a tela maternice, pričom tento efekt pretrváva viac rokov po skončení užívania antikoncepcie, dodal.

Faktom je, že hormonálnu antikoncepciu sprevádzajú aj nežiaduce účinky. „Najčastejším je zvýšené riziko tromboembolických komplikácií (vznik zrazenín). Týmto sa však dá predísť ešte pred predpísaním antikoncepcie dôslednou anamnézou a prípadnými vyšetreniami. Málokto vie, že tehotenstvo a šestonedelie predstavujú omnoho väčšie riziko trombózy a embólie ako tabletky,“ dodáva Cupaník.

Mikuláš Galanda, Milenci (1927)  zdroj - webumenia.sk
Mikuláš Galanda, Milenci (1927).
Zdroj – WebUmenia.sk

Iné metódy

Okrem hormonálnej antikoncepcie za posledné roky výrazne klesol aj počet žien, ktoré majú vnútromaternicové telieska. „Boli u nás obľúbené najmä v minulosti (80. – 90. roky 20. storočia), bolo to až 15 percent. Po revolúcii sa to zmenilo. Hormonálna antikoncepcia stúpla z dvoch percent na takmer 20 percent (2010) a vnútromaternicová poklesla na 5 percent,“ opisuje vývoj Cupaník.

Vnútromaternicové telieska spôsobovali silnejšiu a dlhotrvajúcejšiu menštruáciu. Dnes sú na trhu aj vnútromaternicové systémy, kde teliesko obsahuje nebadateľný náboj hormónu gestagénu. Uvoľňuje sa kontinuálne aj päť rokov a pôsobí iba lokálne na sliznicu maternice. „Jeho priaznivým účinkom je slabá alebo žiadna menštruácia, čo nemožno považovať za negatívny jav,“ dodal.

Ľudia majú aj iné možnosti, ako sa ochrániť pred nechceným tehotenstvom. Ak si myslíte, že zažívajú zlatú éru kondómy, tak sa mýlite. „Z dlhodobého hľadiska neevidujeme rastúci záujem o tento sortiment. Naopak, možno skôr hovoriť o miernom poklese,“ tvrdí Tesco. Rovnaký trend je aj v Bille. „Predaj kondómov u nás medziročne klesá  o približne 10 percent. Priemerný ročný predaj kondómov je 120-tisíc kusov.“ V sieti drogérií DM sa ich predá ročne takmer 180-tisíc. Za posledný rok tiež predaj o desatinu klesol, dôvodom podľa drogérie môže byť aj zmenšený sortiment.

Núdzové tabletky rastú

S menším počtom žien, ktoré užívajú antikoncepciu, môže súvisieť aj negatívny efekt – viac predaných „tabletiek po“. Ide o hormonálnu antikoncepciu, ktorá sa dá kúpiť bez predpisu v lekárni a do 48 alebo 72 hodín dokáže zabrániť nežiaducemu otehotneniu.

Má ísť o núdzovú tabletku pri naozaj výnimočných situáciách. Napríklad po znásilnení. Kým v roku 2008 sa predalo u nás menej ako 30-tisíc balení tejto tabletky, vlani to bolo takmer 50-tisíc.

Cupaník upozorňuje, že ide o skutočne núdzovú antikoncepciu, ktorá sa má užiť len raz, keď je opodstatnená obava z otehotnenia, napríklad pri náhodnom pohlavnom styku. „Väčšina žien sa domnieva, že jednorazovým užitím sa vyhnú celomesačnému užívaniu, avšak neuvedomujú si, že jedna tabletka obsahuje takú dávku hormónu ako 10 tabliet bežnej antikoncepcie,“ varuje. „Nie je to dobrý spôsob,“ pridáva sa Kaščák. 

Lekárnici hovoria, že nejde o nárazový nárast. Ich predaj podľa 2. viceprezidenta Slovenskej lekárnickej komory Norberta Chana stúpa najmä v lete a po rôznych festivaloch. Ide o drahú tabletku – stojí zhruba 20 až 40 eur. V chudobnejších regiónoch si ju tak veľmi nemôžu dovoliť.

Teraz najčítanejšie