Denník N

Terorista u nás muníciu nekúpil, Slováci pred ním varovali. Potom sa niečo pokazilo, priznal rakúsky minister

Kujtim Fejzulai podľa policajného dokumentu s nákupom munície v Bratislave nepochodil. Foto - Twitter/N
Kujtim Fejzulai podľa policajného dokumentu s nákupom munície v Bratislave nepochodil. Foto – Twitter/N

Pôvodne to vyzeralo na tradičný príbeh o tom, ako islamista kúpil na Slovensku muníciu, ktorou zabíjal. Nakoniec však slovenská polícia nespala a upozornila na tieto aktivity zahraničných kolegov.

V júli 2020 boli znovu priepustné rakúsko-slovenské hranice, ktoré počas pandémie dočasne uzavreli. Využili to aj dvaja cudzinci, ktorí navštívili jeden z obchodov so zbraňami a strelivom v Bratislave.

Jedným z nich bol dvadsaťročný Kujtim Fejzulai, ktorý v pondelok zastrelil v centre Viedne štyroch ľudí a ďalších sedemnásť zranil.

Na Slovensku sa muži snažili kúpiť muníciu vhodnú do automatickej pušky AK-47 Kalašnikov, z ktorej Fejzulai pri útoku strieľal.

„Tieto osoby používali osobné motorové vozidlo BMW s rakúskym evidenčným číslom,“ píše sa v informačnej správe slovenskej polície, ktorú zverejnil rakúsky denník Heute.

Eldorádo pre teroristov

Až do tohto momentu to vyzerá ako ďalší zo série príbehov, ktorými sa v posledných rokoch Slovensko v západnej Európe preslávilo.

Médiá od roku 2015 priniesli správy o tom, ako zbrane zo Slovenska vlastnili napríklad teroristi, ktorí vyvraždili redakciu časopisu Charlie Hebdo, ako slovenský arzenál našli u zločincov vo švédskom Malmö alebo u členov podsvetia vo Veľkej Británii.

Deň po útoku vo Viedni rakúske médiá pôvodne napísali nepravdivú informáciu, že muníciu sa radikálom podarilo nakúpiť na Slovensku.

Následne však vyšlo najavo, že tento príbeh je presne opačný. Cudzinci nielenže muníciu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie