Denník N

Svetový newsfilter: Voľby ukázali, že Trump nebol chyba v systéme

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Ešte definitívne nevieme, kto bude nasledujúce štyri roky americkým prezidentom. Väčšiu šancu má Joe Biden, no tento rok obzvlášť platí, že netreba robiť predčasné závery.

Bez ohľadu na to, či Trump vyhrá alebo nie, nám voľby ukázali, že Trump nie je len chybou v systéme a jeho víťazstvo v roku 2016 nebola náhoda.

Viac sa dočítate vo Svetovom newsfiltri, v ktorom píšeme aj o koronavíruse v Británii, problémoch Bolsonarovho syna a o vojne, ktorú zatienila pandémia.


Severná Amerika: Trump nikam neodchádza

Všetci, čo sa po voľbách v roku 2016 upokojovali, že Trumpovo víťazstvo je iba výsledkom zhody náhod, slabej protikandidátky či zahraničného vplyvu, boli na omyle.

Tohtoročné hlasovanie ukázalo, že Trump skrátka je šikovný politik, ktorého metódy a názory sa páčia desiatkam miliónov ľudí. A to znamená, že Trump, či už osobne, alebo prostredníctvom politiky, ktorú stvoril, tu bude ešte veľmi dlho.

Čo sa stalo: Americké voľby tentoraz lámali mnohé rekordy. V tieni toho, koľko ľudí prišlo voliť a ako historicky veľa hlasov získal Joe Biden, by však nemal ostať veľmi dôležitý fakt. Donald Trump získal viac hlasov ako ktorýkoľvek kandidát republikánov v histórii.

Samozrejme, jeho vyše 69 miliónov hlasov treba zasadiť do kontextu. Pomohla mu rekordne vysoká účasť aj to, že USA dnes majú výrazne viac obyvateľov ako v čase, keď voľby suverénne vyhrával Ronald Reagan.

Trump však má oveľa viac hlasov ako Hillary Clintonová v roku 2016 a dokonca viac ako Barack Obama v oboch voľbách, ktoré vyhral. A čo je azda najdôležitejšie, dostal o neuveriteľných 7 miliónov hlasov viac ako pred štyrmi rokmi.

Čo to znamená: Rátajme s tým, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Boj o Náhorný Karabach

Donald Trump

Iné podcasty Denníka N

Joe Biden

Koronavírus

    Svetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie