Denník N

Logo High 5iveHigh 5ive: Nenápadný robotník opozície. Marcel Strýko a príbeh košického undergroundu

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

*

„Náš východ musí byť čistý. Tu nebude žiadna Praha.“ Takto si na eštebácke výsluchy počas normalizácie spätne spomínal umelec, filozof a politik Marcel Strýko (1955 – 1994), vedúca osobnosť košického undergroundu.

Združila sa okolo neho skupina mladých ľudí, ktorí sa – aspoň mentálne – pokúšali uniknúť z tristnosti autoritatívneho režimu. Stretávali sa po bytoch a chalupách a čelili nátlaku výkonných jednotiek normalizačného systému.

Na relatívne malé združenie ľudí, ktoré malo užší kontakt s Prahou než Bratislavou, by sa po Strýkovom úmrtí už bolo aj zabudlo. Oživením košického príbehu je film Jakuba Julényho Komúna (trailer). Pozrieť si ho môžete v rámci festivalu Jeden svet. Uskutoční sa aj debata o slovenskom undergrounde, ktorú moderuje kolega Oliver Rehák.

*

Keď už sme pri Košiciach – jedným z partnerských miest východoslovenskej metropoly je nemecký Wuppertal. A to už od čias socializmu. Vybraní jedinci už vtedy mohli obdivovať atrakciu tohto nemeckého mesta – jednokoľajovú závesnú železnicu. Toto konštrukčné dielo bolo postavené už v roku 1901.

V newyorskom Museum of Modern Art teraz vyhrabali filmový materiál, ktorý

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo High 5iveHigh 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie