Jedenástky nie sú lotéria a penalta sa dá aj chytiť, nielen zle kopnúť. Odborníci vyvracajú futbalové klišé

Výborný zákrok slovenského brankára Mareka Rodáka v penaltovom rozstrele proti Írsku. Foto - TASR/Michal Svítok
Výborný zákrok slovenského brankára Mareka Rodáka v penaltovom rozstrele proti Írsku. Foto – TASR/Michal Svítok

Panenka nie je drzosť, ale rozumná možnosť s vysokou pravdepodobnosťou úspechu.

Jedenástka, penalta, pokutový kop. Jeden krátky moment, po ktorom nie ste o nič lepší ani horší futbalista ako pred ním. A napriek tomu dokáže zmeniť celú kariéru.

Ak penaltu v dôležitom momente premeníte, ste hrdina ako Igor Bališ, ktorý sa stal vo West Bromwichi takou legendou, že mu anglický fanúšik priletel do Trnavy pobozkať nohu.

Ak ju zahodíte, ste nenávidený babrák ako Pavel Hapal v Sparte Praha, ktorého taxikár vyháňal na Moravu, lebo klub pripravil o víťazstvo nad Barcelonou.

Jedenástky rozhodovali októbrový zápas v Bratislave proti Írsku, Slováci po 120 minútach bez gólu vyhrali rozstrel 4:2.

Môže k nemu dôjsť aj vo štvrtok v Belfaste, keďže súboj o postup na majstrovstvá Európy medzi Severným Írskom a Slovenskom by mal byť vyrovnaný.

Športový psychológ Peter Kuračka a športový lekár Pavel Malovič vysvetľujú, čo sa s futbalistom deje pri penalte.

Dočítate sa:

• prečo klišé o penaltách neplatia;
  • ako ovplyvňuje rozstrel únava;
  • ako sa dá pred penaltou upokojiť;
  • prečo budú Slováci v prípade jedenástok vo výhode;
  • prečo je panenka rozumné riešenie pri penalte;
  • ktorý slovenský brankár znervózňoval pri penalte súperov saltom z miesta.

Vyhráva šťastnejší alebo pripravenejší?

Všetci sme to počuli od komentátorov pred penaltovým rozstrelom veľakrát: Tak, a teraz je to už lotéria. Zápas vyhrá šťastnejší.

Akurát, že napríklad nemecký brankár Jens Lehmann si to vo štvrťfinále majstrovstiev sveta v roku 2006 nemyslel. Pred rozstrelom si spoza chrániča vytiahol ťahák, na ktorom mal napísané, kde Argentínčania kopú penalty.

O pár minút neskôr prežíval Lionel Messi svoje prvé sklamanie na majstrovstvách sveta, pretože Lehmann pri všetkých štyroch penaltách vystihol smer strely a dve aj chytil.