Denník N

Pandémia ukazuje, aké dôležité je podporovať vedu a výskum 

Prezidentka Zuzana Čaputová so zástupcami slovenských vedcov. Foto - TASR
Prezidentka Zuzana Čaputová so zástupcami slovenských vedcov. Foto – TASR

Autor je publicista

Pandémia naplno ukázala, aké krehké je naše zdravie a aký zraniteľný je náš život. Odkryla ďalšie rezervy vo vedeckých poznatkoch a stala sa výzvou pre medicínske i sociálne vedy. Môžeme sa nádejať, že práve teraz sa robí významný krok vpred – dôležitý nielen pre nás, ale aj pre všetky ďalšie generácie. Pandémia tak ukazuje aj na zodpovednosť za našu budúcnosť.

Nateraz je však zrejmé, že nemáme dostatok poznatkov na to, aby sme vedeli robiť objektívne najlepšie rozhodnutia. Hľadáme a skúšame. Napokon, ani experti nie sú vždy zajedno v tom, kedy aké rozhodnutie by bolo jednoznačne najsprávnejšie.

Isteže, vedci a experti môžu a aj majú navrhovať opatrenia, no v konečnom dôsledku sú to politici, kto musí rozhodnúť a niesť zodpovednosť. Vyjadrenia typu, že rozhodujú epidemiológovia, boli nevhodné a nesprávne. Ak sa to na istý čas stane zvykom a neskôr potom politik z nejakého dôvodu začne politicky meniť expertné odporúčania, chaos, nejasnosti a neistota sú na svete.

Pandémia tak okrem iného otvorila aj otázku odborne zdôvodnených politických rozhodnutí, respektíve otázku, ako nájsť rovnováhu medzi odborne zdôvodnenými odporúčaniami expertov na jednej strane a politickými rozhodnutiami (ktoré sú vždy v širšom kontexte) a politickou zodpovednosťou na druhej strane.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie