Denník N

Týždeň v behu: Na ceste spôsobil revolúciu, teraz karbón prichádza do terénu

Nová trailová obuv s karbónovou doskou. Foto – Nike
Nová trailová obuv s karbónovou doskou. Foto – Nike

Dobrý deň,

od štvrtka rána budú na trhu prvé trailové topánky s karbónovou doskou. Vyrobila ich firma Nike, ktorá v roku 2017 ako prvá vo veľkom spropagovala výhodu uhlíkových vlákien a odštartovala revolúciu v oblasti bežeckej obuvi.

Aj keď nové topánky necielia na vrcholových atlétov, naznačujú, že karbón, ktorý bol doteraz výlučne spojený s cestným behom, nájdeme čoskoro aj v teréne.

Prvé pokusy s karbónovou doskou v podrážke bežeckej obuvi sme evidovali už pred rokom 2017, no zlom priniesli až topánky od Nike. Ako bežiaca reklama im poslúžil Keňan Eliud Kipchoge, ktorý sa v simulovaných podmienkach snažil zabehnúť maratón pod dve hodiny. Podarilo sa mu to na druhý pokus vo Viedni.

Na zistenia spojené s karbónom reagovali aj ďalší výrobcovia a takisto umiestnili uhlíkové vlákna do podrážky. Ide o zásadnú zmenu: potvrdzuje to aj fakt, že pre inovácie muselo dôjsť k viacerým zmenám v atletických pravidlách.

Uhlíkové vlákna sa však doteraz spájali len s cestným behom. Firma Nike to plánuje zmeniť, na mieste je však otázka, či nejde len o dobre načasovaný marketingový ťah a snahu zviezť sa na „karbónovej“ vlne.

Týždeň v behu je týždenný newsletter, ktorý vychádza v utorok a posielame ho aj e-mailom.


Nástup do terénu

Kritikom, ktorí by tvrdili, že ide len o marketingovú stratégiu, nahráva aj údaj o cene. Topánky

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie