Denník N

Štátna tajomníčka na kultúre Kumanová: Moja stará mama bola emancipovaná žena, som dieťa zo strednej triedy

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovensko má prvú štátnu tajomníčku Rómku a jej príbeh popiera hneď niekoľko predsudkov: jej rodičia aj starí rodičia boli vzdelaní a v rodine nebolo nezvyčajné, že má titul z vysokej školy; vyrastala ako súčasť majority a v prostredí, kde aj ženy boli silné a dôležité.

Novou štátnou tajomníčkou na ministerstve kultúry je od októbra Zuzana Kumanová, nominantka strany Za ľudí. Etnologička, ktorá sa roky venovala výskumu rómskeho holokaustu a pracovala aj v štátnej správe, napríklad pri príprave stratégie integrácie Rómov do roku 2020. Na ministerstve kultúry má na starosti aj očakávané kultúrne eurofondy.

Nehovorí po rómsky a cíti sa ako typické dieťa zo strednej vrstvy. Etnicitu začala objavovať až popri štúdiu na vysokej škole. „Keď sa potom dostanete do konfrontácie s rôznymi prvkami rómskej kultúry, zistíte, že rodinné zvyky nejakým spôsobom odkazujú aj na etnicitu,“ hovorí v rozhovore.

V rozhovore sa dočítate:

  • ako sa žije matke, ktorá vychováva dieťa sama;
  • ako roky pracovala s rómskymi ženami a akú úlohu v ich príbehoch malo domáce násilie;
  • či považuje opatrenia v oblasti kultúry za férové;
  • ako sa zaručí, že umelci budú dôverovať kultúrnym eurofondom.

Ste prvou Rómkou, ktorá zastáva vysokú štátnu funkciu, teda funkciu štátnej tajomníčky. Čo by vám na to povedala vaša mama?

Moja mama je, bohužiaľ, dva roky po smrti. Boli sme si veľmi blízke. Vychovávam sama syna a bez jej pomoci by sa mi nepodarilo posunúť sa tam, kde som. V roku 2019 som dostala štátne vyznamenanie – Pribinov kríž I. triedy, ale toto ocenenie by si zaslúžila práve ona. Vytvorila mi priestor, vďaka ktorému som sa mohla venovať profesii. Neviem, či by bola spokojná, ale naši rodinní známi hovoria, že by na mňa bola hrdá.

Vaša mama vás vždy podporovala aj v kariére? 

Na začiatok musím povedať, že som typické dieťa zo strednej triedy. Nemám za sebou príbeh prekonávania sociálneho vylúčenia. Moji rodičia aj starí rodičia boli vzdelaní. To, že som vyštudovala vysokú školu, v širšej rodine nie je nič nezvyčajné, nepochádzam z marginalizovaného prostredia. Rodina a predovšetkým mama zohrávali v mojom živote veľký význam.

Aký?

Každá žena, ktorá ostane sama s dieťaťom, sa musí rozhodnúť, či sa bude venovať kariére alebo rodine. Stáva sa totiž živiteľkou rodiny. Aby toto zvládla, potrebuje podporu rodiny a tú som mala. Aby som mohla vycestovať na služobnú cestu, musela som vedieť, že sa má kto postarať o dieťa, ísť ho zobrať do škôlky alebo neskôr skontrolovať úlohy.

A čo vaša babka?

Pochádzam z Považia. Počet Rómov v tomto regióne nie je vysoký. Myslím, že môžem povedať, že moji starí rodičia boli súčasťou majority a ani v ich generácii neboli napríklad zmiešané manželstvá ničím výnimočným.

Aká bola vaša stará mama? 

Bola to veľmi emancipovaná žena. S mnohými svojimi názormi by zapadala aj do dnešnej doby. Celý život bola zamestnaná, venovala sa rodine, ale nežila v tej stereotypnej predstave o tradičnej úlohe ženy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie