Denník N

Afganistan a Pakistan trápi okrem covidu-19 aj detská obrna. Ženy, ktoré ju chcú zastaviť, sú terčom nenávisti

Sestrička očkuje pakistanské deti proti obrne. Foto – TASR/AP
Sestrička očkuje pakistanské deti proti obrne. Foto – TASR/AP

Ženám odporcovia vyčítajú, že pracujú s mužmi a idú tým proti islamu. O očkovaní navyše šíria nebezpečné klamstvá.

[Tip na knihu od Denníka N: Ľudskosť. Optimistická história človeka.]

Na svete sú podľa WHO už len dve krajiny, ktorým sa nepodarilo vyhubiť detskú obrnu, hoci vakcína proti nej je známa už od 50. rokov minulého storočia. V Afganistane a Pakistane sa pre vojny, politickú nestabilitu, komplikovanú bezpečnostnú situáciu, nefungujúcu infraštruktúru v ťažko prístupných regiónoch, „deravé “ spoločné hranice, ale aj pre hoaxy o očkovaní stále nedarí dostať vakcínu ku všetkým deťom.

Hoci obe krajiny boli po rokoch problémov na celkom dobrej ceste, keď klesal počet nakazených a stúpal počet zaočkovaných detí, všetko skomplikovala pandémia covidu-19. Viedla k obmedzeniu pohybu, presunu pozornosti domácich aj medzinárodných zdravotníckych organizácií na koronavírus, ale aj k ešte väčšiemu strachu z očkovania a jeho odmietaniu. Ak sa totiž niekde aj očkovanie podarilo zorganizovať, rodičia buď deti nepriviedli zo strachu, aby sa nenakazili covidom-19, alebo nevpustili do svojich domov zdravotníčky či zdravotníkov, ktorí chceli deti zaočkovať.

Po pár mesiacoch sa očkovanie koncom leta podarilo obnoviť podľa pôvodných plánov. A s tým sa vrátili aj útoky na zdravotnícke tímy, ktoré chodia z domu do domu a deťom podávajú vakcínu vo forme kvapiek.

Ženy v prvej línii

Hoci zdravotnícka práca je niektorých oblastiach Afganistanu a Pakistanu mimoriadne riziková, platí, že sa to vzťahuje hlavne na zdravotníčky.

Čelia nielen rodičom odmietajúcim očkovanie, ale aj nenávistným kampaniam náboženských lídrov a niektorých politikov, ktorí spochybňujú vakcíny aj ženy. Ide to tak ďaleko, že niekedy ich až zavraždia či zmrzačia.

35-ročná Pakistanka Rašída Bíbíová minulý rok len zázrakom prežila útok ozbrojencov, ktorí na ňu a jej kolegyňu Nasrín strieľali z motocykla. Nasrín zomrela Rašíde v náručí.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie