Denník N

Gruzíncov potešil, keď prestal s ruštinou. Weiss má na dosah veľký trénerský úspech

Weiss v roku 2016 ako tréner gruzínskej reprezentácie v priateľskom zápase proti Slovensku. Foto - archív TASR
Weiss v roku 2016 ako tréner gruzínskej reprezentácie v priateľskom zápase proti Slovensku. Foto – archív TASR

Gruzínske médiá trénera Vladimíra Weissa staršieho iba chvália. Považujú ho za „čestného človeka“.

Vo štvrtok v Tbilisi nastúpi Gruzínsko proti Severnému Macedónsku vo finále baráže o postup na budúcoročné Euro. Žiadny kaukazský tím sa od pádu komunizmu na veľký futbalový turnaj neprebojoval. Zmeniť to môže Vladimír Weiss starší.

Pred desaťročím to bol Weiss, kto ako prvý tréner doviedol Slovensko na majstrovstvá sveta. V Juhoafrickej republike potom postúpil až do osemfinále. Teraz je blízko k ďalšiemu historickému úspechu. Gruzínsku reprezentáciu prebral v roku 2016 a výrazne ju zlepšil.

„Pod Vladimírom sa z nás stalo úplne iné mužstvo. Každý tréner, ktorý tu pracoval, mal nejaké myšlienky a štýl, vzostupy a pády, ale on priniesol stabilitu. Chlapci začali viac veriť vo vlastné schopnosti. Weiss urobil skvelú prácu – rovnako ako jeho asistenti Boris Kitka a Jozef Kontír aj fitnestréner Roman Švantner. Dúfame, že sa teraz dostaneme na Euro,“ hovorí pre Denník N Dima Nebieridze, manažér sociálnych sietí gruzínskej futbalovej federácie (GFF).

Gruzínsko sa dostalo do baráže vďaka výsledkom v Lige národov. V semifinále play-off po premenenej jedenástke Tornikeho Okriašviliho zvíťazilo 1:0 nad Bieloruskom. Krajina sa o postup na veľký turnaj snaží od polovice deväťdesiatych rokov, v kvalifikácii však nikdy neskončila lepšie ako tretia.

V roku 2010 ju pod vedením trénera Temura Ketsbaiu nikto neporazil, ale potom prišla výsledková kríza a tím sa rozsypal. S reprezentáciou vtedy skončila legendárna dvojica Levan Kobiašvili a Alexander Iašvili.

Z Kobiašviliho sa medzitým stal prezident federácie. Práve on priviedol Weissa.

Ide o politiku

A Weiss spravil z Gruzínska jeden z najsilnejších tímov vo východnej Európe. Postup na Euro by pre krajinu znamenal veľa. Podľa novinára Dimu Shariqadzeho z portálu CrystalSport to platí aj z politického hľadiska.

„V

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbalové Euro

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie