Denník N

Odmietol občianstvo od Hitlera, pre komunistov bol potom priveľká hviezda. Josef Bican, najlepší vojnový futbalista sveta

Zdeněk Zikmund. Foto - archív Z. Z.
Zdeněk Zikmund. Foto – archív Z. Z.

O Josefovi Bicanovi sa často hovorí ako o jednom z najlepších futbalistov v dejinách. Najlepšie obdobie kariéry mu však zničila druhá svetová vojna. Odmietol reprezentovať Nemecko i ponuku z Juventusu Turín, ale komunisti mu aj tak znepríjemňovali život. Musel dokonca pracovať na stavbe.

Hovorca Českého svazu ledního hokeje Zdeněk Zikmund sa dlhodobo venuje histórii československého futbalu a Bicanov príbeh detailne pozná.

V špeciálnom vydaní rubriky Ofsajd rozpráva, prečo sa Bican odvážil odmietnuť občianstvo Hitlerovho Nemecka a či naozaj bol československým Pelém.

Okrem toho rozpráva aj o tom:

  • ako vznikla fáma, že Bican strelil päťtisíc gólov;
  • ako neprestúpil do Juventusu pre strach z komunistického prevratu;
  • čo hovoril vo februári 1948;
  • ako v jednej sezóne strelil viac gólov ako polovica tímov prvej ligy.

Nedávno vyšla vaša kniha Bican proti Hitlerovi – Fotbal v Protektorátu Čechy a Morava. Čo boli tie najzaujímavejšie veci, ktoré ste o Josefovi Bicanovi nevedeli a počas výskumu zistili?

V archíve Krajinského úradu (Zemského úřadu) som napríklad našiel veľa zaujímavých informácií, ktoré sa týkali jeho občianstva. Preň sa nezúčastnil na MS 1938 vo Francúzsku. (Bican sa narodil vo Viedni a mal rakúske občianstvo, ale české korene. Pred MS 1938 už hral za Slaviu Praha a uvažovalo sa, že by nastúpil za Československo. Bývalých rakúskych reprezentantov v tom čase – po „Anschlusse“ – začlenili do nemeckého tímu. – pozn. red.)

Na šampionáte by zrejme štartovať mohol, československé úrady totiž už jeho žiadosť schválili. Funkcionári ho však nechceli vystavovať riziku a formality vedome pozdržali.

Nacistické noviny ho totiž obviňovali z dezercie. Podľa nich sa takto vyhol službe v nemeckej armáde. Pri prejazde ríšskym územím by mu preto hrozilo zatknutie gestapom. Vylúčené neboli ani protesty nemeckého futbalového zväzu (DFB) na FIFA. (Bican nakoniec za Československo debutoval až v auguste, teda pár týždňov po šampionáte, a hneď dal Švédom hetrik. – pozn. red.)

Ďalšie dokumenty v archíve sú dôkazom toho, aký záujem mali ríšske inštitúcie a inštitúcie protektorátu na jeho členstve v kolaborantských organizáciách, predovšetkým vo Svaze pro spolupráci s Němci. S podporou zväzových a klubových funkcionárov, rovnako ako vplyvných priaznivcov vo vláde alebo na ministerstvách, sa mu našťastie podarilo všetkým ponukám kompromitujúcej spolupráce vyhnúť.

O Bicanovi sa v mnohých zdrojoch hovorilo aj ako o „československom Pelém“. Kam by ste ho zaradili v porovnaní s najväčšími hráčmi futbalovej histórie? Ferdinand Daučík povedal, že každý veľký hráč – Pelé či Cruyff – mal chybu, len Bican nemal žiadnu.

Podobne sa vyjadril Ladislav Kubala. Obaja vedeli, čo hovoria, v tomto prípade by som si však trúfol polemizovať. Aj Josef Bican mal určité nedostatky: nebránil a ťažko sa vyrovnával s dôraznou obranou. Napriek tomu som presvedčený, že bol najlepším hráčom našej histórie a počas vojnových rokov zrejme aj najlepším futbalistom na svete. Mal obrovskú smolu, že svoj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

2. svetová vojna

Futbal

Ofsajd

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie