Denník N

Najsilnejší tím, ktorý zdolali, bol Cyprus. Majstri sveta v zlyhávaní však konečne postúpili

Škótski futbalisti po postupe na Euro. Foto - TASR/AP
Škótski futbalisti po postupe na Euro. Foto – TASR/AP

Slováci v nedeľu Lige národov nastúpia proti Škótsku.

Po úspešnom zákroku váhal a neisto hľadel na hlavného rozhodcu. Škótsky brankár David Marshall v rozstrele proti Srbsku chytil penaltu Aleksandara Mitrovića, ale nechcel sa predčasne radovať.

Vedel, že jeho radosť by mohol pokaziť videorozhodca, a tak čakal. Až po chvíli pochopil, že je koniec a Škóti postúpili na majstrovstvá Európy. Jeho neveriaca reakcia dokonale vystihla celý škótsky futbal, ktorý na úspechy jednoducho nie je zvyknutý.

Škótski futbalisti postúpili na prvý veľký turnaj od MS 1998 a ukončili vyše dve desaťročia sklamaní. „Za bežných okolností spadneme na poslednej prekážke alebo zlyháme totálne,“ zneli prvé slová trénera Steva Clarka pre Sky Sports.

V Škótsku je pritom futbal extrémne dôležitý a reprezentácia má zanietených fanúšikov, ktorí si hovoria Tartan Army. Kdekoľvek Škóti hrajú, tam vo veľkom počte pricestujú a prinesú si so sebou gajdy, kilty a veľké očakávania, ktoré potom strieda rozčarovanie.

Teraz sa Tartan Army konečne môže na niečo tešiť, Škóti by mali navyše na Eure hrať proti Česku a Chorvátsku doma v Glasgowe, s Anglickom sa stretnú v londýnskom Wembley. Ako však poznáme škótskych futbalistov, pravdepodobne znovu zlyhajú.

Tlieskali len snahe. Ako vždy

Vo futbalovej Európe by ste v uplynulých rokoch ťažko hľadali väčších babrákov. 22 rokov trvajúce čakanie na veľký turnaj sprevádzalo aj hľadanie absurdných príčin. Keď sa reprezentanti 5,5-miliónového národa nedostali na MS 2018, vtedajší tréner Gordon Strachan neúspech zvaľoval na DNA.

„Geneticky sme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Futbalové Euro

Zápasy Slovenska na ME vo futbale:

  • pondelok 14. jún: vs. Poľsko 2:1;
  • piatok 18. jún: vs. Švédsko 0:1;
  • streda 23. jún: vs. Španielsko 0:5.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie