Denník N

Rozmýšľať o tom, kto z vašich kamarátov je udavač, bolo hrozivé, hovorí výtvarníčka Michaela Trizuljaková

Michaela Trizuljaková. Foto - Illah van Oijen
Michaela Trizuljaková. Foto – Illah van Oijen

„Vždy, keď ma predvolali na výsluch, musela som vysypať veci z kabelky a vypočuť si pritom reči a komentáre prítomných mužov. Potom ma zavreli do smradľavej cely. Tam som sedávala a čakala na výsluch. Špeciálny smrad tých ciel si pamätám dodnes,“ hovorí výtvarníčka Michaela Trizuljaková.

Jej otca Alexandra Trizuljaka, významného sochára, vysokoškolského pedagóga a autora sochy vojaka na bratislavskom Slavíne, komunisti vyhodili zo školy. Jedným z dôvodov bolo aj udanie spolupracovníka ŠtB s krycím menom „Profesor“, ktorý donášal o súkromných audienciách sochára u pápeža vo Vatikáne.

Keďže Michaela mala kamarátov disidentov, tiež sa dostala na zoznam podozrivých a vyhodili ju zo školy. „My všetci sme boli tak trochu naivní. Vôbec sme si nevedeli predstaviť, aké bude mať komunizmus a ŠtB dlhé ruky. Bola som obžalovaná zo zločinu rozvracania republiky. Dostala som mnohé predvolania na výsluch na ŠtB. Jednoducho, súvislosti začali byť veľmi jasné,“ hovorí v rozhovore.

Váš otec Alexander Trizuljak a mama Eva spočiatku pôsobili v komunistickom režime ako talentovaní a úspešní umelci. Ako si spomínate na svoje detstvo?

Obaja mali veľký zmysel pre rodinu. Bolo nás osem detí a pamätám si veľa spoločných aktivít, do ktorých sa niekedy zapájali ešte aj moji starí rodičia z maminej strany, ktorí žili v Bratislave. Babička mala narodeniny práve v tomto jesennom období. Spomínam si na veľké rodinné oslavy a chuť gaštanového pyré, ktoré pri tej príležitosti pripravovala.

Úplne najsilnejší pocit, ktorý pri spomienke na rodičov mám, je pocit rodiny, ktorú sa obaja snažili držať pokope. Keď zavriem oči, okamžite sa mi vybaví, ako nás otec nakladá do auta a ideme na ryby alebo na hríby.

Rodičia boli veriaci?

Asi narážate na počet detí. Áno, boli. Brali to tak, že prijímajú do rodiny každé dieťa, ktoré prichádza.

Ako je teda možné, že váš otec, veriaci, dostal v komunistickom režime za úlohu vytvoriť sochu, ktorá mala byť stelesnením symbolu víťazstva sovietskej armády nad fašizmom? Komunisti predsa vieru zatracovali.

Môj otec je preto v mnohých kruhoch považovaný za kontroverznú postavu, no

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

17. november

História

Iné podcasty Denníka N

Rozhovory

Životy žien

Slovensko

Teraz najčítanejšie