Denník N

Opatrenia sa menia zo dňa na deň, premiéra kritizuje už aj Za ľudí. Školy ostávajú zatvorené

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Premiér oznámil čiastočné otvorenie niektorých prevádzok a kostolov, kritizoval zámer SaS postupne otvoriť školy.

Situácia na Slovensku stále nie je dobrá, nemocnice sa aj naďalej plnia, stúpa počet pacientov, ktorí potrebujú pomoc umelej pľúcnej ventilácie, aj pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Napriek tomu schválila pandemická komisia na návrh premiéra Igora Matoviča uvoľnenie niektorých protiepidemických opatrení a aj pravidiel na ich ďalšie uvoľňovanie.

Školy však aj naďalej ostanú zatvorené pre deti, ktoré chodia na druhý stupeň alebo na stredné školy. Prvý stupeň základných škôl a materské školy budú naďalej otvorené.

Minister školstva Branislav Gröhling z SaS pritom prišiel na pandemickú komisiu s návrhom, aby sa všetky deti vrátili do škôl a aby sa školy vrátili k semaforom. Znamená to, že by sa zatvárali len konkrétne školy a triedy, ak by sa tam vyskytla nákaza.

Ministerstvo školstva sa dohodlo so župami a s okresnými úradmi, že im poskytne peniaze na mobilné odberné tímy, ktoré si školy môžu dobrovoľne zavolať a dať im otestovať učiteľov.

„Chcel by som poprosiť, aby sa chaos, ktorý je teraz v školstve na základe rozhodnutí, že v pondelok je to tak, v utorok inak a v stredu sa vrátime k pondelňajšiemu rozhodnutiu, reálne skončil, lebo takto v školstve nevieme fungovať,“ povedal minister pred zasadnutím pandemickej komisie.

Školy neotvoria

Nakoniec však pandemická komisia návrh neschválila. Ak by sa otvorili bez ďalších opatrení, podľa premiéra Igora Matoviča by sa výrazne zvýšil počet nových prípadov koronavírusu. Odhaduje, že by mohlo ísť aj o 5000 nových prípadov denne počas Vianoc. Premiér tvrdí, že sa nedá pozerať len na to, aká je situácia v danom regióne.

Koaličná poslankyňa Jana Bittó Cigániková po rokovaní pandemickej komisie vyhlásila, že to vníma to ako „trucpodnik“ premiéra voči SaS, s ktorou má posledné dni ostrý konflikt. „Zdá sa mi, že ide o osobnú pomstu premiéra,“ povedala.

Rozhodnutie pandemickej komisie, že sa školy neotvoria, spochybňuje aj predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. Nerozumie, na základe čoho sa otvárajú niektoré zariadenia a iné nie. „A už vôbec nie, prečo pre školy platí limit 6 detí a pre iné zariadenia a podujatia platí 50 percent kapacity,“ napísala v reakcii. „Radi by sme pracovali s partnermi, ktorí sa držia toho, čo povedali pred týždňom alebo aspoň včera, a nie nepredvídateľne menia názory, ktoré nemajú prediskutované,“ hovorí ministerka.

Remišová upozornila, že takto sa dlhodobo nedá fungovať. „Zároveň si myslíme, že najväčšou prioritou pre krajinu by malo byť vzdelávanie, a teda mali by sme urobiť všetko pre to, aby sme otvorili školy,“ napísala Remišová.

Strana Za ľudí sa tak pridala ku kritike príliš rýchlych a chaotických zmien pravidiel, o ktorých hovoril aj minister školstva. Remišová však kritizuje aj uvoľnenie opatrení.

Na tlačovú konferenciu premiéra reagovala aj SaS. „Na rozdiel od premiéra má pre nás blaho krajiny oveľa vyššiu prioritu než osobné útoky,“ tvrdí koaličná strana.

Minister školstva podľa SaS predložil relevantný návrh, aby sa deti vrátili do školy a zaviedli sa opäť semafory. Tento scenár mohol fungovať pred pár týždňami, teraz už nie, lebo Igor Matovič všetko podmieňuje politickou lojalitou a nič iné ako súhlas neprijíma, tvrdí koaličná strana.

„S ľútosťou sa pozeráme na konanie predsedu vlády, ktorý svoju osobnú zášť povýšil nad zdravý rozum,“ povedal predseda Richard Sulík s tým, že aj po dnešku ostávajú v koalícii.

Ako oznámil premiér, od pondelka sa otvoria divadlá, kiná aj kostoly, kde môže byť naplnených najviac 50 percent kapacity.

Otvoria sa aj posilňovne a plavárne, tam však môže byť najviac šesť ľudí. V kinách sa nesmie podávať občerstvenie, rúška budú povinné vo všetkých otvorených prevádzkach aj v posilňovniach.

Povolili aj niektoré súťaže slovenskej hokejovej ligy a 1. futbalovú ligu. Zápasy však budú bez divákov.

Uvoľnenie pravidiel prišlo v piatok nečakane. Prvýkrát o tom informoval premiér na svojom Facebooku v piatok pred obedom, keď napísal, že ustupuje od svojho plánu komunitného testovania, ktorý predstavil tento týždeň.

Premiér na výhrady Remišovej reagoval, že keď chce niekto rozumieť, musí prísť tam, kde sa rokuje. „Keď nepríde, nerozumie, nevyčítam jej to a vysvetlím jej to,“ povedal Matovič s tým, že Remišová nebola na konzíliu odborníkov ani na pandemickej komisii.

Minister Krajčí povedal, že sa kiná či divadlá so školami nedajú porovnávať, pretože v kine či v divadle sedia ľudia v odstupoch a v rúškach nanajvýš dve hodiny, kým otvorenie škôl by znamenalo, že 100-tisíc študentov spolu trávi veľa času a obedujú bez rúšok.

„Môžeme deti pustiť do škôl a otvoriť reštaurácie, ale kto bude kopať hroby?“ hovoril premiér na tlačovej besede. Predseda SaS Richard Sulík a minister školstva podľa neho sľubovali „hlúposti“, o ktorých vedia, že sa nedajú splniť. Gröhling môže podľa neho otvárať školy, až keď bude priemer nových prípadov na úrovni 750.

Kiná, divadlá a kostoly sa však otvorili skôr, ako sa táto hranica dosiahla.

Hlavný hygienik Ján Mikas bol pred zasadnutím pandemickej komisie opatrný. Po rokovaní tvrdil, že sa vo štvrtok o uvoľnení opatrení radili na konzíliu odborníkov. Vybrali podľa neho veci, ktoré by mali mať čo najmenší vplyv na zhoršenie situácie.

Jemnejšie pravidlá na otvorenie

Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího sa epidemiologická situácia na Slovensku zlepšuje, ale ešte nie je zvládnutá. Krivka nárastu nových pozitívnych sa podľa neho zlomila. Tvrdí, že to je následkom plošného testovania a sčasti aj protiemidemických opatrení. Krajčí tvrdí, že po plošnom testovaní došlo k poklesu počtu infikovaných. Najväčší medzitýždňový rast podielu nakazených majú v Detve, Banskej Štiavnici, Krupine a Skalici.

Tretie kolo plošného testovania bude cez víkend 21. a 22. novembra. Má byť v zhruba 500 obciach, kde bol podiel pozitívnych výsledkov testov vyšší ako jedno percento. Kde presne však testovanie bude, štát stále nezverejnil. Premiér to sľúbil oznámiť cez víkend.

V nemocniciach stále pribúdajú pacienti s covidom-19, ale podľa Krajčího nerastie ich počet tak rýchlo, ako čakali. Situácia sa zhoršuje aj na jiskách a stúpajú počty pacientov na umelej pľúcnej ventilácii.

Krajčí oznámil, že reprodukčné číslo koronavírusu kleslo pod hodnotu jedna a aktuálne je medzi 0,7 až 0,9. To znamená, že jeden infikovaný nakazí v priemere menej ako jedného ďalšieho človeka. Ešte minulý týždeň malo podľa Krajčího reprodukčné číslo hodnotu 1,2 až 1,3.

Pandemická komisia sa zhodla aj na zjemnení pravidiel na uvoľňovanie opatrení. 7-dňový kĺzavý medián už nemusí klesnúť na hodnotu 500, aby sa mohli rušiť zákazy. Po novom sa budú brať do úvahy dva parametre. Jeden je 7-dňový kĺzavý priemer, ktorý bude musieť dosiahnuť hodnotu 750. Ten má aktuálne hodnotu 1815,4. Druhý parameter je počet hospitalizovaných. Ten nesmie prekročiť 2000. Momentálne je v nemocniciach 1815 pacientov.

Od pondelka sa zmení režim na hraniciach s Maďarskom, Rakúskom a Poľskom, ktoré už budú patriť medzi červené krajiny. Na vstup na Slovensko tak bude treba PCR test, ktorý nebude starší ako 72 hodín. Pre pendlerov bude platiť trojdňové prechodné obdobie, od stredy však budú potrebovať antigénový test nie starší ako dva týždne. Kto nebude mať test a chce prejsť cez hranice, musí vyplniť formulár e-hranica, ísť do karantény a na piaty deň sa dať bezplatne testovať.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Koronavírus

    Plošné testovanie

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie