Denník N

Jej kresby ukazujú, čo prežívajú ženy na materskej. Víťazkou Ceny Oskára Čepana je Daniela Krajčová

Laureátka Ceny Oskára Čepana 2020 Daniela Krajčová. Foto - Kvet Nguyen
Laureátka Ceny Oskára Čepana 2020 Daniela Krajčová. Foto – Kvet Nguyen

Keď začala Daniela Krajčová navštevovať online diskusie mamičiek na internete, okrem štandardných problémov s každodennou starostlivosťou o deti narazila aj na niečo iné: na úzkosti, depresie, sociálnu izoláciu, stereotyp, ale aj na domáce násilie, medzigeneračné vzťahové problémy či alkoholizmus.

Prostredníctvom čiernych liniek tieto príbehy v zjednodušených pointách preniesla na obrovské plátna, ktoré počas vernisáže finálovej výstavy Ceny Oskára Čepana v žilinskej Novej synagóge vešala na dlhé šnúry ako bielizeň.

Z diaľky tie obrazy možno pripomínajú detské kresby, no situácie na nich nemajú nič spoločné s bezstarostnými kresbičkami.

„Svojím silným gestom a jasným posolstvom“ presvedčila Daniela Krajčová aj členov medzinárodnej poroty a stala sa laureátkou aktuálneho ročníka súťaže.

Daniela Krajčová. Foto – Kvet Nguyen

Z náročnej pozície vyťažila maximum

„Myslím si, že o materstve sa hovorí pomerne veľa, aj keď možno stále o čosi viac zidealizovane a nie dostatočne aj o jeho ťažších stránkach,“ hovorí Daniela Krajčová.

Vie prečo. Či sa vôbec do súťaže prihlási, veľmi zvažovala a to, že sa napokon ako matka troch malých detí dostala do finále spolu s Ludmilou Hrachovinovou, Kristiánom Némethom a Jozefom Pilátom, vôbec nepovažovala za „štandardné“.

„Snažím sa pracovať. Nemám záujem ukázať tým, že nechcem byť na materskej. Tak to nie je. Ja len jednoducho chcem naďalej pracovať – aj keď mám tri deti.“

Presne tak vzala aj účasť vo finále – ako možnosť naďalej intenzívne pracovať, v čom jej pomohlo aj rodinné zázemie, ktoré má v Žiline.

Práve spôsob, akým dokázala

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie