Denník N

Medik, lekárka na materskej, učiteľka a kňaz hovoria, prečo pomáhajú ako dobrovoľníci v kolabujúcej nemocnici

Prišli pomôcť do nemocnice v Čadci, aj keď im hrozí, že sa môžu infikovať vírusom covid-19. Zhodujú sa, že prišli, aby mohli niekomu pomôcť.

Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca je v kritickej situácii. Má veľa pacientov s covidom-19 a veľká časť zdravotníkov sa týmto vírusom infikovala alebo musí byť v karanténe. Riaditeľ nemocnice tak pred časom oslovil ľudí na sociálnych sieťach, aby im prišli pomôcť.

Najviac potrebujú zdravotníkov, ale aj laici vedia pomôcť so sanitárskymi prácami, na ktoré nepotrebujú mať medicínske vzdelanie.

Lekárka si skracuje materskú, premohla obavu, že domov prinesie covid

Hana Houbová je lekárka z Kysuckej nemocnice s poliklinikou Čadca. Momentálne je na materskej so svojou ročnou dcérou. Keď videla kritickú situáciu vo svojej nemocnici, prišla pomôcť.

Pracuje tam už siedmy rok, nastúpila tam ako čerstvá absolventka. Nemocnicu nepoznala, pochádza totiž z juhu Slovenska. V Čadci našla dobrý kolektív a aj preto zareagovala na výzvu riaditeľa, ktorý prosil o pomoc.

„Kto ma pozná, vie, že keď treba pomôcť, tak idem. Mala som aj veľkú podporu od manžela a rodiny. Dcéra je úžasná a natoľko prispôsobivá, že som nemala prečo váhať,“ hovorí lekárka.

Čo jej takáto pomoc dáva? „Presne to, prečo som išla študovať medicínu – pre pocit, že som niekomu pomohla. Keď vidíte človeka, ako sa pred vašimi očami vylieči, je to na nezaplatenie.“

Dvakrát do týždňa teraz pomáha po 7,5 hodine na internom oddelení. Je však pripravená prísť aj inokedy, ak bude

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie