Denník N

Trénovať na 110 percent? Priveľa. Zoznámte sa so Slovenkou, ktorá prekonáva bežecké rekordy

Emma Zapletalová. Foto - TASR/Jaroslav Novák
Emma Zapletalová. Foto – TASR/Jaroslav Novák

Splnila aj olympijský limit, ale bude ho musieť zabehnúť znovu.

[Pridajte sa do facebookovej skupiny, v ktorej môžete debatovať o profesionálnom športe, prinášať námety redakcii alebo sa jej pýtať otázky. Každý večer v nej nájdete sumár správ.]

Ešte vlani jej meno poznali len atletickí znalci a ona sa trápila. Slovenská bežkyňa Emma Zapletalová takmer rok nepretekala a nemohla ani trénovať. Príčinou bola mononukleóza, ktorú jej diagnostikovali v novembri 2018.

„Priebeh bol veľmi mierny, asi dva – tri dni som mala bolesti hrdla. Keď sme však chceli ísť do intenzívnejších tréningov, nešlo to. Spomínam si na sústredenie na Makarskej, kde telo úplne vybuchlo a rezignovalo. To bol najhorší moment,“ hovorí Zapletalová.

Slovenke pre chorobu ušli juniorské majstrovstvá Európy, na ktorých si trúfala získať medailu.

„Spočiatku som z toho bola veľmi nešťastná, ale keď majstrovstvá prešli, postavila som sa k tomu inak. Povedala som si, že každý športovec si musí prejsť obdobím, keď je zranený, chorý alebo z iných príčin nemôže súťažiť. Verila som, že sa to skončí dobre,“ vraví.

Zapletalová sa vrátila vo veľkej forme a má za sebou sezónu, v ktorej prekonala niekoľko slovenských rekordov. Vo svojej hlavnej disciplíne – 400 metrov cez prekážky – sa zlepšila o vyše dve sekundy na čas 55,19 sekundy.

Tento čas ju radí medzi širšiu svetovú špičku; na olympiáde v Riu de Janeiro 2016 a na vlaňajších MS v Dauhe by s ním poľahky postúpila do semifinále.

Celé dni rozmýšľa atleticky

Zapletalová má len 20 rokov a veľký potenciál ďalej sa zlepšovať. Má rada ťažké tréningy a vraví, že ju bavia rovnako ako preteky. „Keď si dobre zatrénujem, prináša mi to pocity šťastia,“ hovorí.

Trochu paradoxne jej však bežecky prospelo, keď na seba prestala tlačiť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie