Denník N

Bondrov gól pochopí každý, najslávnejší škótsky gól vraj len Škóti. Je o ňom balet a bol aj v Trainspottingu

Škótski fanúšikovia sú zvyknutí na prehry
Škótski fanúšikovia sú zvyknutí na prehry

Scéna z kultového Trainspottingu režiséra Dannyho Boyla: dva páry sa milujú a do videa namiesto porna omylom vložia kazetu s futbalovými zábermi. Po vyvrcholení Renton (Ewan McGregor) povie: „Tak dobre som sa necítil, odkedy Archie Gemmill strelil gól Holanďanom v sedemdesiatom ôsmom.“

Viete si spomenúť, čo ste robili, keď Peter Bondra strelil gól Rusom vo finále hokejových majstrovstiev sveta 2002? Pre Škótov je takýmto momentom Gemmillov gól. Momentom, ktorý netreba vysvetľovať. Môžete naň odkázať hoci aj vo filme a takmer každý v krajine vie, o čo ide.

Akurát Bondrov gól sa oveľa ľahšie vysvetľuje cudzincom. Stačí povedať, že vďaka tomu gólu sme vyhrali majstrovstvá sveta v hokeji, a hneď je viac-menej jasné, prečo je ten moment legendárny.

Keby sa Škót držal len faktov, musel by povedať niečo takéto: vďaka Gemmillovmu gólu nám chýbal už len jeden gól, aby sme postúpili do štvrťfinále majstrovstiev sveta. Ten gól sme síce nedali a o chvíľu sme gól dostali, ale celých 202 sekúnd sme verili a spomíname na to dodnes.

Pri 40. výročí Gemmillovho gólu napísali v Sunday Post: „Ak existuje ikonický škótsky moment, je to práve tento. Ukázalo sa však, že len Škóti rozumejú prečo. Máme talent nájsť si niečo, čo môžeme oslavovať aj uprostred úplnej katastrofy.“

Kto sa chce pokúsiť pochopiť, čomu vraj rozumejú len Škóti, mal by poznať jednu pesničku, jedného prehnane sebavedomého trénera a šesť geniálnych dotykov.

Futbalista s vlastnosťou baletného majstra

Gemmillov gól bol taký pekný, že choreograf Andy Howitt podľa neho dokonca vytvoril baletný tanec.

Viedla ho k tomu silná osobná skúsenosť. Zápas pozeral ako 13-ročný so starým otcom, ktorý tri minúty po Gemmillovom góle dostal infarkt a zomrel.

„Po góle povzbudzoval a povedal mi, že vyhráme majstrovstvá sveta. Už predtým mal dva infarkty. Ten šok bol pre neho priveľký,“ povedal Howitt pre Guardian.

Gemmill bol výborný hráč. Získal tri anglické tituly a v sezóne 1978/79 vyhral Pohár európskych majstrov (predchodcu Ligy majstrov) s Nottinghamom Forest.

Všetci si ho však pamätajú pre gól, pri ktorom šiestimi dotykmi vyradil celú holandskú obranu.

„Keď bol Rudolf Nurejev (baletný tanečník – pozn. red.) na pódiu, tak tvoril. Rovnakú vlastnosť mal Archie Gemmill,“ prirovnal Howitt futbalistu k legendárnemu baletnému majstrovi. „Tancom som sa snažil zachytiť jednoduchú krásu muža, ktorý pochopí, že práve ide vytvoriť niečo úžasné.“

Gemmill celú situáciu videl jednoduchšie: „Nemal som v hlave, že obídem toho, toho a nakoniec toho hráča. Jednoducho sa to stalo. Nikdy by mi nenapadlo, že niekoho môj gól inšpiruje k baletnému tancu.“

Podobne prekvapený bol, keď svoj gól uvidel v Trainspottingu.

„Postavy si chceli pustiť porno a zrazu bol v televízii môj gól. Kamaráti mi to potom dali vyžrať, dosť som sa hanbil,“ hovorí Gemmill.

Estetická stránka gólu je dôležitá, no legendárnym sa stal najmä vďaka prehnaným očakávaniam, ktoré Škóti mali pred majstrovstvami sveta.

Budeme vo finále s Brazíliou

„Volám sa Ally McLeod a som rodený víťaz,“ povedal o sebe tréner škótskej reprezentácie. Ukázalo sa, že jeho sebavedomie bolo väčšie ako schopnosti.

Tento tréner zohral hlavnú úlohu pri vytvorení nálady, že Škóti sa môžu stať majstrami sveta.

Je bežné, že davy vítajú športovcov po návrate z úspešného turnaja. Škótov však 30-tisíc ľudí vyprevádzalo už na šampionát do Argentíny 1978. Oslavovali ešte predtým, ako niečo dosiahli.

Vtedajšia škótska generácia bola naozaj silná. Jej veľké momenty prišli, keď zdolala Angličanov 2:1 vo Wembley a doma vyhrala 3:1 nad belehradskými majstrami Európy z Československa.

Lenže pred majstrovstvami sveta iba remizovala 1:1 so Severným Írskom aj Walesom. Napriek tomu si fanúšikovia nekazili náladu. Tréner aj hráči vystupovali v reklamách a hitom číslo jeden bola pieseň Ally’s Tartan Army od Davida Camerona.

Spievalo sa v nej aj toto: „Vyhráme majstrovstvá sveta, pretože Škótsko má najlepší tím na svete.“

Rok pred šampionátom odohrali Škóti priateľský zápas v Brazílii.

„Brazília je najlepší tím na svete, ale my sme tiež dosť dobrí. Teším sa, že ich porazíme u nich doma. Chlapcom som povedal, že je to nácvik budúcoročného finále,“ vyhlásil McLeod pred stretnutím, ktoré Brazília vyhrala bez väčších problémov 2:0.

Zrážka s realitou

Prvé dva zápasy na šampionáte mali Škóti poľahky zvládnuť. Lenže prehrali 1:3 s Peru a remizovali 1:1 s Iránom.

„Nespravili sme si pred turnajom domácu úlohu o našich súperoch. Vôbec sme nečakali, že Peru bude dobré, a o Iráne sme vedeli len to, že sa predtým volal Perzia a vyrábajú sa tam koberce,“ píše Sunday Post.

Automobilka Chrysler po remíze s Iránom odstúpila od sponzorskej zmluvy. „Tím nebol taký dobrý, ako tvrdili marketéri,“ povedala v stanovisku hovorkyňa.

Škótom pred posledným zápasom v skupine nikto neveril, keďže do štvrťfinále by ich dostalo len víťazstvo o tri góly nad Holandskom. To malo podľa mnohých najväčšiu kvalitu na MS 1974 aj 1978, hoci v oboch prípadoch prehralo vo finále.

Škóti podľa očakávania prehrávali v 45. minúte 0:1. Lenže vtedy vyrovnal Kenny Dalglish a v druhom polčase strelil dva góly Gemmill.

V 47. minúte premenil penaltu a v 68. minúte predviedol svoju legendárnu akciu. „Budeme majstri sveta,“ vravel vtedy Howittov dedko a mysleli si to aj mnohí ďalší.

Škóti na presne 202 sekúnd uverili, že pesnička neklamala.

Potom však vypálil z 30 metrov Holanďan Johnny Rep a lopta skončila v pravom hornom rohu škótskej brány.

Výhra 3:2 nad silnými Holanďanmi bola skvelý výsledok, ale znamenala koniec na turnaji. Domov sa Škóti vracali potichu, tentoraz ich nikto nevítal a „rodený víťaz“ Ally McLeod bol na smiech.

S odstupom rokov sa zmenilo aj vnímanie škótskeho vystúpenia na turnaji. Sunday Post sa to snaží vysvetliť:

„Boli sme tak blízko a opäť sme zlyhali. Nakoniec však na ničom z toho zlého nezáležalo. Keď sa hovorí o majstrovstvách v sedemdesiatom ôsmom, nikomu nenapadne neúspech. Všetci si spomenieme, ako Archie predviedol pár úžasných a nepravdepodobných sekúnd sebavedomého futbalu. Legenda sa stala skutočnosťou. Boli sme králi sveta, bohovia futbalu.“

[Behajte lepšie vďaka knihe Od antilopy po Zátopka. Encyklopédia behu pre začiatočníkov aj pokročilých od bežca, fotografa a novinára v jednej osobe Petra Kováča.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

História MS vo futbale

Liga národov

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie