Denník N

Utorkový protest je cynizmus a zneužívanie odkazu študentov z roku 1989, vraví Daniel Milo

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Jedným dôvodom, prečo niektorí Slováci veria konšpiračným teóriám, je skrytý antisemitizmus, myslí si Daniel Milo, expert na extrémizmus z Globsec Policy Institute. V rozhovre hovorí:

  • prečo začali fašisti šíriť medicínske hoaxy;
  • v čom je podľa neho problém plánovaných utorkových protestov;
  • oslabí porážka Trumpa populistov a ultrakonzervatívnych politikov;
  • šírenie akých dezinformácií by malo byť trestné;
  • a či by ešte šiel pracovať pre štát.

Kto je podľa vás v súčasnosti väčším šíriteľom dezinformácií – konšpiračné médiá alebo politici?

Jednoznačne politici, pretože ich výtlak je rádovo vyšší, než majú akékoľvek dezinformačné stránky. Na slovenskom Facebooku dlhodobo vedie Ľuboš Blaha, Milanovi Uhríkovi sa v poslednom čase tiež zvyšuje engagement (počet interakcií, pozn. red.). Od začiatku pandémie sa dosah a výtlak jeho kolegov z ĽSNS zvýšil. A to aj preto, ako sa k pandémii postavili.

Na základe čoho môžeme povedať, že tieto účty šíria dezinformácie?

Môžeme si prejsť viaceré konkrétne prípady. Marian Kotleba na jar hovoril, že prípadná vakcinácia by bola očipovaním populácie. Má viac takýchto zavádzajúcich výrokov, ktoré sú postavené na konšpiráciách a známych dezinformáciách, čo majú svoj pôvod napríklad v Spojených štátoch. Používanie číslice 666, s ktorou viackrát operoval v súvislosti s koronou, a mnohé iné prípady.

Kotleba ľudí straší satanistami, čipovaním, znameniami šelmy. Naozaj tomu verí? Alebo je to len taktika na oslovenie istého typu voličov?

Do hlavy mu nevidím a neviem posúdiť, či je to len vypočítavý nástroj politického marketingu, alebo konzumuje také druhy informácií, ktoré ho doviedli k takýmto nezmyslom. Nech už by to bolo akokoľvek, dosah na populáciu pri verejne činných osobách je zásadný. Vidíme to napríklad na poklese miery ochoty očkovať sa. V apríli z prieskumov verejnej mienky vyplývalo, že 40 percent ľudí by sa chcelo dať zaočkovať, ak by sa objavila vakcína. Dnes už je to len 23 percent. Tento pokles môže mať súvis aj s dezinformáciami, ktoré mnohí politici šíria, uvedomujúc si, že slovenská populácia je, bohužiaľ, dlhodobým lídrom v oblasti dôvery v rôzne druhy konšpirácií.

Čím to je, že ľudia na Slovensku majú väčšiu tendenciu veriť rôznym dezinformáciám?

Ide o kombináciu viacerých faktorov. Prvým je nízka miera dôvery v systém, demokraciu a usporiadanie spoločnosti. Krízou dôvery si prechádzajú mnohé krajiny, ale Slovensko je v tomto zmysle nadpriemerné. Len 38 percent slovenskej populácie je spokojných s tým, ako demokracia funguje. Oproti okolitým krajinám, ako je Maďarsko, Poľsko či Česko, je to rozdiel asi 10 percentuálnych bodov.

Druhým dôvodom, ktorý môže vysvetliť vysokú mieru dôvery v konšpirácie, je skrytý antisemitizmus. Môže to pôsobiť paradoxne, pretože na Slovensku zostalo po skončení druhej svetovej vojny veľmi málo obyvateľov židovského pôvodu, pretože boli buď vyvezení do koncentračných táborov, alebo odišli do Izraela. Napriek tomu niekde v podvedomí Slovákov pretrváva určitá miera antisemitizmu, ktorá sa prejavuje aj v dôvere v antisemitské konšpiračné teórie. Tie sú akýmsi základom, z ktorého množstvo ďalších konšpirácií vyviera. Židia boli historicky dlhodobo považovaní za nejakú skupinu ľudí, ktorá údajne ťahá za nitky rôznych inštitúcií a vlád. A časť slovenskej politickej scény, konkrétne Kotlebova ĽSNS, s týmto naratívom pracuje. Nie je to tak dávno, čo Marian Kotleba svojim voličom odporúčal, aby si prečítali Protokoly sionských mudrcov. Ide o zrejme najznámejší podvrh v oblasti konšpiračných teórií z čias cárskej tajnej služby. A napriek tomu dnes, v 21. storočí, predseda politickej strany, ktorá je v Národnej rade, šíri takéto názory.

Samozrejme, môžeme hovoriť aj o ďalších dôvodoch, ako je napríklad odmietanie prozápadného smerovania alebo nízka miera identifikácie s hodnotami, ktoré sú takýmito zdrojmi informácií vnímané ako cudzie či nanútené.

V minulosti sa zdalo, že dezinformačná scéna sa dá rozčleniť na viac oblastí – na medicínske hoaxy, na nacistické stránky, prokremeľské stránky… Postupne sa zdá, že sa zlučujú. Web Bádateľ, ktorý dlhodobo šíri medicínske hoaxy, pred voľbami podporil ĽSNS. A, naopak, ĽSNS teraz šíri mnohé medicínske hoaxy. Je toto spájanie prirodzené?

V určitom momente podľa mňa títo aktéri zistili, že ich cieľová skupina sa do značnej miery prekrýva a vedia svoje naratívy používať naprieč rôznymi zdrojmi. Nie je pre mňa prekvapením, že Kotlebova ĽSNS dlhodobo brojí proti povinnému očkovaniu, a to nielen proti covidu, ale proti akémukoľvek očkovaniu. Aj do Národnej rady prinášali návrhy zákonov s takýmto obsahom. Uvedomujú si, že existuje časť populácie, ktorá z nejakých dôvodov odmieta očkovanie. Povedali si, že ak oslovia túto skupinu ľudí, ktorú doteraz nikto neoslovil, získajú nových voličov.

A, naopak, šíritelia medicínskych hoaxov zistili, že ak medzi svoje nezmysly postavené na konšpiračných teóriách o tom, ako nám vládnu nejaké zlé firmy a všetkých nás idú očipovať, zamiešajú nejaké politické obsahy a budú sa vyjadrovať aj k politickým témam, zvýši to ich výtlak na sociálnych sieťach.

Pandémia covidu bola bodom obratu, keď sa tieto prúdy začali zlievať. Vidíme to nielen na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Akt o digitálnych službách

Hoaxy a propaganda

Slovensko

Teraz najčítanejšie