Denník N

Verejnosť neverí Orbánovej vláde, keď hovorí o pandémii, vraví šéf zväzu maďarských novinárov

Premiér Viktor Orbán zdôrazňuje, že koronavírus ohrozuje Maďarsko zvonka. Foto - TASR/AP
Premiér Viktor Orbán zdôrazňuje, že koronavírus ohrozuje Maďarsko zvonka. Foto – TASR/AP

Orbánova vláda zastrašuje novinárov i riaditeľov nemocníc a centralizovala šírenie informácií o pandémii, aby to mala pod kontrolou, hovorí Miklós Hargitai, predseda zväzu maďarských novinárov (MÚOSZ).

Ťaženie maďarského premiéra Viktora Orbána proti médiám by podľa šéfa zväzu maďarských novinárov (MÚOSZ) Miklósa Hargitaia mohla zastaviť Európska komisia, keby konala.

Vzťah maďarskej vlády a kritických médií je už dlhodobo zlý. Ako sa to menilo od začiatku pandémie koronavírusu?

Sú tu dve dôležité zmeny. Prvá je, že ešte počas prvej vlny schválili takzvaný náhubkový zákon. Zákaz šírenia poplašných správ doplnili o nové ustanovenie, ktorého základom je, že človek môže byť potrestaný odňatím slobody až na päť rokov aj za šírenie pravdivých správ, ak tým marí boj proti epidémii. Celá maďarská tlač si to vyložila ako pokus o zastrašenie novinárov. Druhá zmena bola, že vláda chcela centralizovať šírenie informácií týkajúcich sa epidémie.

Miklós Hargitai. Foto – Simon Móricz-Sabján

Ako to robí?

Na vládnom portáli koronavirus.gov.hu sa sprístupňujú niektoré údaje, ale je ich veľmi málo. Všetky európske krajiny, ktoré sledujem, uverejňujú oveľa viac informácií. Iný zdroj nemáme. Riaditelia nemocníc sa nemôžu vyjadrovať, starostovia nemajú údaje o svojich obciach a na úrovni žúp sa žiadne čísla nevydávajú. Vláda veľmi dôkladne filtruje informácie a podľa mňa práve to marí ochranu proti pandémii. Ak niekto potrebuje odcestovať do určitej časti krajiny, nevie zistiť, aká je tam epidemická situácia, či môže byť nebezpečné tam ísť alebo nie. Vláda to dosiahla práve tým, že sa pokúsila zastrašiť novinárov a centralizovala šírenie informácií.

Na základe náhubkového zákona polícia predviedla ľudí, ktorí kritizovali vládu na Facebooku. Máte informácie o tom, ako sa tieto prípady skončili?

Začali sa trestné stíhania

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Médiá

Viktor Orbán

Svet

Teraz najčítanejšie