Denník N

Bieloruskom zmietajú dve krízy

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Okrem desivej situácie v bieloruskom zdravotníctve Bielorusko v tomto čase prechádza aj najväčšou politickou krízou od konca Sovietskeho zväzu.

Autorka pracuje v International Institute for Peace vo Viedni

Rovnako ako celý svet aj Bielorusko bojuje s pandémiou. Lenže na rozdiel od väčšiny európskych štátov sa v Bielorusku každý rozhodne sám, ako bude boj s vírusom viesť. Na štátnej úrovni neexistujú skoro žiadne opatrenia – len pred pár dňami, po viac ako siedmich mesiacoch pandémie, štát zaviedol povinné nosenie rúšok vo verejných priestoroch.

To, čo ešte na jar bieloruský prezident Lukašenko, ktorý vážnosť celosvetovej pandémie dlho ignoroval a odmietal, nazval „koronapsychózou“, sa ňou v skutočnosti v Bielorusku stalo. Na rozdiel od toho, čo tým myslel Lukašenko, psychóza je tu preto, lebo štát neprijal dostatočné opatrenia a vôbec neinformoval spoločnosť. Dnes sú bieloruské nemocnice preplnené, veľa ľudí je vážne chorých, ale do nemocnice prijímajú už len akútne stavy. Oficiálne štatistiky, ktoré hlásia približne tisíc nových prípadov denne, nie sú pravdivé. Lekári neoficiálne vravia, že tieto čísla treba vynásobiť minimálne pätnástimi, ak sa chceme dozvedieť reálny počet nakazených.

Okrem desivej situácie v bieloruskom zdravotníctve Bielorusko v tomto čase prechádza aj najväčšou politickou krízou od konca Sovietskeho zväzu. Táto politická kríza je možno ešte hrozivejšia a emočne vyčerpávajúcejšia ako pandémia, pretože nie je vyvolaná neviditeľným vírusom, ale konkrétnymi ľuďmi.

Protesty pokračujú

Už viac ako tri mesiace Bielorusi pravidelne protestujú. Začali v auguste po prezidentských voľbách, ktoré boli nehanebne sfalšované. Posledné dva týždne už vyšlo do ulíc menej ľudí. Na protestoch počas uplynulej nedele zadržali vyše 1100 demonštrantov (na predchádzajúcich protestoch sa toto číslo pohybovalo medzi 200 a 400). Aj demonštrácií v regiónoch už bolo menej.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Protesty v Bielorusku

Komentáre

Teraz najčítanejšie