Denník N

Pre maďarské a poľské veto rozpočtu sa môže Európa ocitnúť v ešte hlbšej kríze

Viktor Orbán. Foto - TASR/AP
Viktor Orbán. Foto – TASR/AP

Maďarsko vetuje európsky rozpočet na nasledujúce sedemročné obdobie a fond obnovy vo výške 750 miliárd eur. Viktor Orbán tak rozhodol na protest proti novému mechanizmu ochrany právneho štátu.

Maďarsko a Poľsko v pondelok zablokovali schválenie dlhodobého rozpočtu Európskej únie na roky 2021 – 2027 vo výške 1,1 bilióna eur a na to naviazaný záchranný balík na oživenie ekonomiky po koronakríze za 750 miliárd eur. Budapešť a Varšava na stretnutí veľvyslancov členských štátov podľa agentúry AFP takto zareagovali na novo zadefinovanú zásadu Únie, že čerpanie peňazí bude podmienené dodržiavaním zásad právneho štátu.

Celú záležitosť teraz budú musieť vyriešiť lídri členských krajín, TASR píše, že by sa tak mohlo stať v rámci videokonferencie tento štvrtok. Rozhodnutie Maďarska a Poľska, teda našich partnerov vo V4, blokovať rozpočet je vážnym politickým rozhodnutím, ktoré si bude vyžadovať rokovania na najvyššej úrovni a dotýka sa priamo aj Slovenska a jeho možností čerpať peniaze na obnovu po koronakríze.

Čo sa dialo

Veľvyslanci členských štátov rokovali o novom rozpočte a záchrannom balíku v pondelok poobede. Už predpoludním sa objavovali informácie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Viktor Orbán

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie