Denník N

Dominik Hrbatý: Osemnásťročný Federer plakal v šatni, že končí s tenisom, lebo nevie vyhrať viac ako dva zápasy

Dominik Hrbatý (vpravo) s Novakom Djokovićom. Foto – TASR/Pavel Neubauer
Dominik Hrbatý (vpravo) s Novakom Djokovićom. Foto – TASR/Pavel Neubauer

Niektorí tenisoví fanúšikovia sa obávajú, čo bude, keď Roger Federer, Rafael Nadal a Novak Djoković ukončia hráčsku kariéru. Minimálne Djoković však z turnajov nezmizne ani potom.

Srb nedávno oznámil, že má trénerské ambície. Ak by sa rovnako rozhodli aj Federer s Nadalom, rivalita veľkej trojky by mohla pokračovať aj neskôr v pozícii trénerov.

„Rád by som cestoval po turnajoch bez tlaku. Nepatrím k hráčom, ktorí majú tenisu plné zuby a po kariére sú radi, že nevidia kurt. Tenis milujem a veľmi rád by som si otestoval svoje schopnosti aj ako tréner a mentor,“ povedal Djoković pre srbského novinára Sašu Ozma zo Sport Klubu.

„Nie každý výborný hráč je aj dobrý tréner,“ hovorí pre Denník N Dominik Hrbatý.

Djoković bude po kariére v podobnej situácii ako Hrbatý. Takisto bol špičkový hráč a dlhé roky ho trénoval výborný slovenský tréner Marián Vajda.

Neistý mladík Federer

Hrbatý tvrdí, že preniesť tieto skúsenosti do praxe na svojich zverencov je veľmi ťažké a opisuje, ako aj Rogerovi Federerovi trvalo, kým pochopil všetky rady trénerov.

„Tréner hráča posunie za jeden rok maximálne o desať až pätnásť percent. Môžete mu dať oveľa viac informácií, ale bude to zbytočné, pretože ich nevstrebe. Ak by sa šikovný hráč dokázal zlepšovať o osemdesiat percent ročne, bude z neho druhý Roger Federer,“ tvrdí Hrbatý.

Podľa bývalej svetovej dvanástky dokáže tréner ovplyvniť hráča výraznejšie až pri viacročnej spolupráci. „Každý rok môžete pridať ďalších desať percent. Tenistova hra do seba nezapadne okamžite, aj takému veľkému hráčovi ako Federer to trvalo štyri roky. Veľmi mu pomohol tréner Tony Roche.“

Federer pre mnohých stelesňuje tenisovú dokonalosť. Hrbatý ho však spoznal ešte ako neistého začiatočníka. „Dobre si pamätám, ako v osemnástich plakal v šatni

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Tenis

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie