Denník N

Predstavte si, že by policajti na proteste pokutovali rúška. Len by vyvolali agresiu, vraví bezpečnostný analytik

Zásah polície pred úradom vlády. Foto N - Vladimír Šimíček
Zásah polície pred úradom vlády. Foto N – Vladimír Šimíček

Najčiernejšie scenáre sa počas utorkových protestov nepotvrdili. Polícia sa podľa Martina Královiča snaží pracovať aj s „psychológiou davu“ a ťažkoodencov nasadzovali len tam, kde to bolo nevyhnutné.

Priebeh utorkových protestov sledoval na policajtom krízovom štábe aj Martin Královič, ktorý je bezpečnostným poradcom bratislavského primátora Matúša Valla. Polícia bola podľa neho v oveľa zložitejšej situácii, než pred masovými protestami Za slušné Slovensko.

„Je vidieť, že sa polícia učí pracovať s psychológiou davu. Ťažkoodencov neukazovala viac, než bolo nevyhnutné. Aj tým sa snažila prispieť k zníženiu napätia,“ hovorí Královič.

Video: Protest proti vláde prilákal chuligánov aj zúfalých ľudí (autorka: Martina Koník)

V akej situácii bola polícia pred utorkovým protestom?

V mimoriadne zložitej. Musela byť pripravená na najväčšie násilné strety za posledných päť rokov, ku ktorým, našťastie, až na pár výnimiek, nedošlo.

Bola v horšej situácii než pri protestoch Za slušné Slovensko? 

Jednoznačne. Protesty Za slušné Slovensko mali známych organizátorov, ktorým šlo o pokojný priebeh. Polícia s nimi komunikovala a dohovárala sa s nimi na bezpečnostných opatreniach. To hovorím z prvej ruky, pretože som sa tých príprav zúčastnil. Pri protestoch Za slušné Slovensko nebolo nutné, aby boli v zálohe vodné delá či policajti na koňoch. V prípade utorkového protestu však

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie