Denník N

Testovanie v Rakúsku plánujú v porovnateľnej situácii, ale neporovnateľným spôsobom   

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Žiadny diktát, žiadne skryté domáce násilie, ale ponuka, ktorá rešpektuje základné právo každého človeka na dôstojnosť a osobnú slobodu rozhodovať o sebe.

Autorka je bývalá ombudsmanka

Celoplošné testovanie obyvateľov je v praxi uskutočňovaný recept nášho premiéra na predchádzanie nekontrolovateľného šírenia potenciálne smrteľného vírusu medzi ľuďmi. Stal sa inšpiráciou aj pre rakúsku vládu. Naše a rakúske celoplošné testovanie sa organizujú z porovnateľných dôvodov, v porovnateľnom prostredí, ale neporovnateľným spôsobom.

Ak by sme chceli, tak nám celoplošné testovanie môže pomôcť aj v inej oblasti, ako je fyzické zdravie obyvateľstva. Stačí, ak porovnáme uvádzanie opatrenia u nás a v Rakúsku a výsledok porovnania poctivo vyhodnotíme.

V Rakúsku kladú veľký dôraz na to, že účasť na testovaní je dobrovoľná a že nie je spojená so zvýhodňovaním tých, ktorí sa testovania zúčastnia, a s obmedzovaním tých, ktorí sa ho nezúčastnia. Vláda tam vyjadruje presvedčenie, že ľudia sú zodpovední a chcú vedieť, ako na tom zdravotne sú. A preto im prostredníctvom dobrovoľného testovania ponúka možnosť to zistiť.

Žiadny diktát, žiadne skryté domáce násilie, ale ponuka, ktorá rešpektuje základné právo každého človeka na dôstojnosť a osobnú slobodu rozhodovať o sebe, a dôvera, že potrebná väčšina ľudí bude mať záujem ochrániť seba, svoje rodiny a verejnosť pred nebezpečenstvom vírusovej nákazy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Plošné testovanie

Komentáre

Teraz najčítanejšie