Denník N

Vysvetľujeme: Maďarsko a Poľsko vydierajú Európu. Ako sa Únia ocitla v kríze a čo bude teraz?

Vysvetľujeme je newsletter Denníka N pre mladých, ktorí nemusia rozumieť tomu, čo sa okolo nich deje, a pre rodičov, ktorí nemusia vedieť, ako sa o tom s nimi rozprávať. Vždy vo štvrtok v ňom rozoberáme jednu dôležitú spoločenskú tému.

Správu vybrali a vysvetlili Tomáš Čorej a Ester Viktória Ziffová 

Únia na mŕtvom bode

Začiatkom minulého týždňa unikla správa o liste, ktorý poslal maďarský premiér Viktor Orbán čelným predstaviteľom Európskej únie. Pohrozil v ňom vetovaním dôležitej dohody o rozpočte na najbližších sedem rokov a fonde obnovy.

Tento pondelok sa ukázalo, že to myslel vážne. Maďarsko spolu s Poľskom zablokovalo rozpočet a záchranný balík v hodnote približne 1,8 bilióna eur.

Podľa viacerých bruselských diplomatov je Únia na mŕtvom bode a hrozí jej „poriadny malér“. Doplatiť na to môže aj Slovensko.

Prečo Maďarsko a Poľsko vydierajú Úniu? Čo sa stane, ak sa neschváli rozpočet včas – prídeme budúci rok o eurofondy? A prečo si niektorí myslia, že ide len o Orbánovu vypočítavú taktiku, kým podľa iných neblafuje?

Musia vyložiť karty na stôl. V júli sa európski lídri predbežne dohodli na takzvanom fonde obnovy. Vznikol ako odpoveď na pandémiu koronavírusu s cieľom opäť naštartovať ekonomiky krajín. Dokopy má mať hodnotu 750 miliárd eur, pričom Slovensko môže dostať zhruba sedem miliárd.

Tieto peniaze sú akýmsi bonusom k tradičnému rozpočtu, z ktorého sa čerpajú eurofondy. Tie slúžia na výstavbu ciest či financovanie rôznych projektov. Z európskeho rozpočtu na roky 2021 až 2027 by sme mali dostať 18,6 miliardy eur.

Lenže vznikli obavy, či tieto peniaze naozaj dostaneme, respektíve

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vysvetľujeme

Slovensko

Teraz najčítanejšie