Denník N

Primár z Považskej Bystrice: Toto kolo uvoľňovania opatrení by som nazval „Nevestičky 2“

Zdroj Foto: Pavol Funtál, Zdravotnícke noviny
Zdroj Foto: Pavol Funtál, Zdravotnícke noviny

Milan Kulkovský je primár Interného oddelenia v nemocnici v Považskej Bystrici. Na blogu a sociálnej sieti píše o zlej situácii v nemocnici.

Aká situácia je u vás v nemocnici?

Podobne ako aj v ostatných nemocniciach, situácia sa mení každý deň. Denne prichádzajú noví pacienti s covid-19, denne prepúšťame tých, ktorých stav to dovoľuje. Rovnako to je aj s nakazeným personálom. Jedni odchádzajú, druhí sa po uplynutí karantény vracajú.

Koľko máte prípadov?

Už dlhší čas sa počet covid pozitívnych pacientov v našej nemocnici pohybuje okolo 60.

Odkiaľ k vám prichádzajú pacienti?

Naša nemocnica primárne zabezpečuje starostlivosť o pacientov z okresov Považská Bystrica, Púchov a Ilava. Keď bola situácia v Kysuckej nemocnici v Čadci najhoršia, pomohli sme im prijatím niekoľkých pacientov.

Minister ešte minulý piatok povedal, že „aj naše nemocnice cítia priaznivý efekt opatrení a testovania“. Cítite ho?

Za „naše“ pravdepodobne považoval tie štátne a spomedzi nich najmä tie z hlavného mesta. Situácia v našej nemocnici sa po testovaní zhoršila. Pribudli pacienti s covid-19 a ubudli zamestnanci. V deň, keď to pán minister povedal, teda symbolicky v piatok trinásteho, som v jeden deň prišiel o viac než 10 zdravotníkov, najmä sestier, pre ich pozitivitu z testovania.

Ako sa to dá zvládnuť?

Víkend som strávil v práci, riešili sme situáciu. Jediným riešením bolo spojenie ženskej a mužskej časti interného oddelenia. Zo dňa na deň sme tak prišli o 35 lôžok pre necovidových pacientov. Zvládli sme to len vďaka odhodlaniu zamestnancov, ktorí sú zdraví, vďaka pomoci ostatných oddelení aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Plošné testovanie

Slovensko

Teraz najčítanejšie