Denník N

Ocenená dezinfekcia na opasku a účinný spánkový hormón. Päť rýchlych správ o koronavíruse

Ilustračné foto - Unsplash/Martin Sanchez
Ilustračné foto – Unsplash/Martin Sanchez

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Každým dňom pribúdajú stovky nových vedeckých článkov na tému koronavírusu SARS-CoV-2 a s ním súvisiacej choroby covid-19.

Absolútna väčšina z nich však neprejde kontrolou kvality – takzvaným procesom peer-review, čo znamená, že články neboli posúdené nezávislými odborníkmi, ale iba editormi časopisov. Môže sa preto stať, že nie všetky informácie, ktoré sú denne publikované, sú skutočne spoľahlivé.

V tej záplave noviniek sa však dajú nájsť aj také, ktoré vykazujú vyššiu mieru spoľahlivosti, lebo pochádzajú z renomovaných vedeckých inštitúcií a boli publikované v kvalitných vedeckých časopisoch.

Tu je prehľad piatich správ z tohto týždňa, ktoré považujeme za dôležité a zároveň spoľahlivé:

1. Nezaháľajú ani vývojári liekov

S vakcínami proti SARS-CoV-2 to vyzerá veľmi nádejne. K mRNA vakcíne firmy Pfizer, ktorej účinnosť je 90 %, pribudla tento týždeň mRNA vakcína firmy Moderna s takmer 95 % účinnosťou.

Nezaháľajú však ani vývojári liekov. Nová nádej prichádza z celkom nečakanej oblasti – psychiatrie. Vo svojej najnovšej štúdii ukázali vedci z Washingtonovej lekárskej univerzity v St. Louis, že liek fluvoxamín zabraňuje vážnym komplikáciám choroby covid-19 a znižuje pravdepodobnosť hospitalizácie.

U pacientov, ktorí užívali fluvoxamín, sa nevyvinuli vážne ťažkosti s dýchaním. Štúdia bola zverejnená minulý týždeň v časopise JAMA.

Fluvoxamín sa bežne používa na liečbu obsedantno-kompulzívnej poruchy (OCD), sociálnej úzkostnej poruchy a depresie, ale má aj známe protizápalové účinky. To, že asi nepôjde o náhodu, potvrdzuje iný výskum ukazujúci pozitívny účinok hormónu melatonín, ktorý reguluje cyklus spánok – bdenie, ale ktorý tiež znižuje riziko depresie.

Výsledky štúdie z Clevelandskej kliniky dokazujú, že doplnkové užívanie melatonínu bolo spojené s takmer o 30 % nižšou pravdepodobnosťou pozitívneho testovania na SARS-CoV-2.

Melatonín by teda mohol mať preventívny efekt. Na potvrdenie jeho klinického účinku sú však potrebné rozsiahlejšie pozorovacie štúdie.

2. Reumatici sa nakazia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Veda, Zdravie

    Teraz najčítanejšie