Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Matovič to dramaticky dáva na Radičovú, ale je v inej situácii ako ona

Iveta Radičová s Igorom Matovičom v novembri 2011. Foto - TASR
Iveta Radičová s Igorom Matovičom v novembri 2011. Foto – TASR

1. Na paniku je čas, koalícia má všetko v rukách. 2. Matovič dostal šancu dohodnúť sa, ale radšej sa zas pohádal. 3. Pred poslancami vystúpili silní kandidáti na generálneho prokurátora.

Leaseplan logo FlexiPlan – krátkodobá mobilita bez viazanosti. Nevlastnite! Jazdite. LeasePlan (inzercia)


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Na paniku je čas, koalícia má všetko v rukách

Keď sa už zdalo, že celý deň bude v znamení novej zvady o dvoch pandemických plánoch, Igor Matovič pred rokovaním krízového štábu urobil tému dňa z voľby generálneho prokurátora.

Stačila na to jediná otázka na záver takmer polhodinového brífingu pred rokovaním krízového štábu. V jeho závere sa jeden z novinárov Igora Matoviča opýtal, čo by sa stalo, keby generálneho prokurátora zvolila niektorá z koaličných strán v spolupráci s opozíciou.

Premiér odpovedal, že sa mu „dostalo do uší, že niektoré politické strany urobili nejaké dohody s mafiou, či jednou alebo druhou“. Pod mafiou, samozrejme, myslel Smer a Hlas. No a keby sa to stalo, Matovič jednoznačne odkázal, že „OĽaNO vystúpi z koalície a je koniec“. O konci koalície v takom prípade hovorí aj podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga.

Predseda vlády tým nadviazal na Ivetu Radičovú, ktorá svojho času tiež hrozila demisiou, ak voľba generálneho prokurátora nedopadne podľa jej predstáv. Lenže situácia vtedy a dnes sa líši. Okrem toho treba rozlúsknuť, koho tým vlastne Matovič myslel. Začnime tým druhým.

Kollár a Sme rodina?

Hoci to premiér nepovedal priamo, podľa zákulisných rečí je pravdepodobné, že sa takejto dohody s „mafiou“ obáva zo strany Sme rodina. To ako kandidáta navrhlo známeho prokurátora s dobrou povesťou Maroša Žilinku. Ten bol v minulosti štátnym tajomníkom na ministerstve vnútra za Daniela Lipšica, podľa vyšetrovateľov ho chcel Marian Kočner zavraždiť, pretože išiel po ňom a jeho majetku. Teda všetko sú to dobré referencie, hoci presuny medzi prokuratúrou a výkonnou mocou sú v princípe nesprávne.

V Žilinkov neprospech však hrá priznané priateľstvo s 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie