Denník N

NAKA zadržala bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Ľubomíra Arpáša aj advokáta Poláka

NAKA pri zásahu. Foto –FB Polície SR
NAKA pri zásahu. Foto –FB Polície SR

Akcia Božie mlyny pokračuje zatýkaním bývalých príslušníkov tajnej služby.

NAKA v utorok zadržala bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomíra Arpáša. V službe bol oficiálne do roku 2006. Podľa informácií Denníka N ho zadržali v súvislosti s akciou Božie mlyny, ale vyšetruje ho aj tím Gorila.

„V dnešných skorých ranných hodinách bola zrealizovaná policajná akcia s názvom Babylon, v rámci ktorej bolo zadržaných päť obvinených osôb. Vyšetrovateľ NAKA voči týmto osobám vzniesol obvinenie pre pokračovací obzvlášť závažný zločin vydierania v súbehu s obzvlášť závažným zločinom legalizácie príjmu z trestnej činnosti a jednej obvinenej osobe aj pre trestný čin podplácania. S obvinenými osobami sú nateraz vykonávané procesné úkony,“ potvrdila hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

Práve Arpáš mal byť tým, kto predal nahrávku Gorila finančnej skupine Penta. Keď to chceli v minulosti policajti vyšetrovať, špeciálny prokurátor Dušan Kováčik im robil prekážky a problémy.

Okrem Arpáša zadržali aj bývalého príslušníka SIS a advokáta Františka Poláka. V akcii Božie mlyny o vydieraní podnikateľov vypovedá bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó. Kto sú ďalší traja zadržaní, zatiaľ nie je známe.

Penta aj Arpáš, ktorý mal zo služby vyniesť Gorilu, sa v minulosti bránili, že finančné transakcie, ktoré medzi nimi prebehli, sa netýkali Gorily, ale toho, že si Penta Arpáša najala ako experta na zdravotnícke analýzy.

„Ak totiž robíte celé roky s plným nasadením a niekto vám zrazu zo dňa na deň povie, že s vami už nepočíta, tak to nie je nič príjemné. A potom prišla ponuka, aby sme robili niečo, na čo sme boli zvyknutí z minulosti. To znamená venovať sa určitým aktivitám v rámci spoločenského a ekonomického života, konkurenčných vzťahov a analýzam,“ povedal Arpáš v roku 2015 Via Iuris.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie