Denník N

Katolícky kňaz: Keď sa z auta môže pozerať film a testovať, prečo by sme tak nemohli spovedať?

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Počas pandémie vyhlásil, že on kostol nezatvorí, pretože ľuďom pomáha zvládať psychickú záťaž. Tvrdí, že opatrenia neporušil, pretože má veľmi dobre informovaných mestských veriacich, ktorí sú opatrní, nevystavujú sa zbytočne ohrozeniu a nikdy v kostole nemali viac ľudí, ako mohli.

Katolícky farár z bratislavských Rusoviec Marián Prachár sa na prelet kňaza s relikviami ponad Slovensko na ochranu pred pandémiou pozerá s humorom. Vie, že niektorí kňazi uverili hoaxom o covide. „Sme ľudia, takže počítajme s tým, že tak ako v politike, v zdravotníctve či vo finančníctve sú všelijakí ľudia, aj medzi kňazmi je to rôzne,“ hovorí Prachár.

Rozpráva aj o pažravej oligarchii a mafiánoch, o tom, že „bohatých nemôžeme postrieľať a chudobných otráviť“ a o tom, že ho pápežova podpora registrovaných partnerstiev neprekvapila.

V nedeľu boli kostoly prvý raz po nástupe druhej vlny otvorené pre verejnosť (do 16. novembra tam mohlo byť maximálne 6 ľudí vrátane kňaza). Vrátili sa do kostolov všetci veriaci, ktorí do nich chodili pred pandémiou?

Nevrátili sa. Povedali sme im, že kostol môže byť vyťažený na 50 percent. Sme však v prostredí, v ktorom sa všetci pandémiou zaoberajú, majú množstvo chaotických a zlých informácií a nevedia sa dobre orientovať. Plus mnohí, najmä starší ľudia, sú ustráchaní.

Nenaplnil sa ani na polovicu?

Pre istotu sme robili opatrenia, ak by prišlo viac ľudí, ale u nás to nehrozí. Nie sme tradične kresťanská oblasť. A keďže sme v blízkosti hlavného mesta, ľudia tu žijú trocha liberálnejší a sekulárnejší spôsob života. To sa potom prejavuje na účasti v kostole aj mimo pandémie, nie ešte počas nej. V nedeľu sme teda mali kostol vyťažený zhruba na jednu tretinu.

Nebojíte sa, že veriaci si počas pandémie úplne odvyknú chodiť do kostola?

Môže sa to stať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cirkvi na Slovensku

Slovensko

Teraz najčítanejšie