Denník N

Ja úplatky neberiem

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Autor je bývalý predseda etickej komisie rady prokurátorov

Prečítal som si slová pána poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Alojza Baránika o tom, že prokurátori bežne zoberú 500 alebo 1000 eur a sú presvedčení, že sa im nič nemôže stať.

Tieto slová vyriekol v súvislosti s voľbou generálneho prokurátora. V ten istý deň, keď ich povedal, sa Monika Jankovská priznala k všetkému, čo jej je kladené za vinu. V ten istý deň je už mesiac vo väzbe špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, v ten istý deň už pomaly nikto neeviduje osobu Jaromíra Čižnára ako bývalého generálneho prokurátora.

Objektívny pozorovateľ je zo štátnej moci sklamaný. Aj ja. Pýtam sa, dá sa vôbec pred slovami pána poslanca Alojza Baránika účinne brániť? Kto nám ešte verí?

Má zmysel analyzovať (donekonečna) danú situáciu? Má zmysel pýtať sa, čo ste (sme) všetci ostatní (tí čestní?) urobili v čase, keď ste (sme) vedeli, že to nie je v poriadku?

Má zmysel vysvetľovať prečo?

Má zmysel presvedčovať verejnosť, že my ostatní (tí lepší…, tí lepší?) sme lepší?

Napíšem len dve vety. Ja úplatky neberiem. A veľa je nás lepších.

Zároveň som (asi úplne zbytočne) čakal, že niekto (generálna prokuratúra, rada prokurátorov, etická komisia) niečo múdre k tejto veci povie. Ale okamžite, nie o týždeň.

Maroš Žilinka

Komentáre

Teraz najčítanejšie