Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Kto pôjde prvý a kde sa bude očkovať. Európa zverejňuje plány s vakcínou

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Dobrý deň,

prvé vakcíny proti covidu hlásia výborné výsledky klinických štúdií a očakáva sa, že čoskoro sa nimi začne očkovať. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová hovorí o „lístku na cestu von z pandémie“.

Okrem plánov na očkovanie vo Svetovom newsfiltri píšeme o tom, čo momentálne najviac baví Trumpa a ktorá krajina je najnebezpečnejšia z hľadiska terorizmu.


Európa: Vakcína sa blíži

Európska únia už za členské štáty podpísala zmluvy so šiestimi spoločnosťami, ktoré vyvíjajú vakcíny.

Pochybnosti sú v súvislosti s výsledkami oxfordskej vakcíny, niektorým dobrovoľníkom dávali polovičnú dávku. Vakcína prejde ešte jednou globálnou klinickou štúdiou, no spoločnosť neočakáva oddialenie schválenia.

Ešte však bude chvíľu trvať, kým sa očkovanie začne.

Krajiny sa naň musia dobre logisticky aj personálne pripraviť. Vlády teraz dávajú dokopy plány, hovoria o dobrovoľnom očkovaní, ktoré má byť bezplatné.

Čo očakávať: Niektoré štáty už svoje očkovacie plány zverejnili, a ak bude harmonogram na Slovensku podobný, väčšina populácie by sa zaočkovala najskôr v lete 2021.

Nedá sa tak čakať rýchly návrat k normálu. Zdroje zo španielskeho ministerstva zdravotníctva hovoria, že rúška tam budú nosiť počas

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Koronavírus

Podcast Denníka N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie