Denník N

Je drásavý aj uvoľnený. Nick Cave vydal svoj „koronakoncert“ ako album

Foto - Trafalgar Releasing
Foto – Trafalgar Releasing

Prázdne sály, v nich iba hudobníci, zvukári a filmári, diváci sú prítomní len cez internetový stream. Takzvaných koronakoncertov bolo tento rok veľa, ale s odstupom času zostane v pamäti len niekoľko z nich. Koľko z nich však obstojí ako samostatný album, ktorý má zmysel vydávať? Tento určite. Volá sa Idiot Prayer (Nick Cave Alone at Alexandra Palace).

Skutočné sólo

Nebyť pandémie, Nick Cave by tento rok opäť brázdil svet s aktuálnou nahrávkou Ghosteen. Turné musel odložiť, ale kontakt s fanúšikmi neprerušil – od konca apríla funguje na YouTube nový internetový kanál Bad Seed Teevee, kde sa nonstop vysielajú klipy a koncerty aj špeciálne udalosti, ako napríklad počúvanie celého albumu Murder Ballads (1996) pesničku po pesničke, kde sa do online četu zapojil spevák aj s bývalými spoluhráčmi Blixom Bargeldom a Mickom Harveym.

No hlavnou udalosťou, na ktorú sa Nick Cave sústredil, bol jediný tohtoročný koncert, ktorý sa rozhodol odohrať. A výrazu „sólový večer“ na ňom dal nový rozmer. Do londýnskej budovy Alexandra Palace z konca 19. storočia prišiel v júni nielen bez publika, ale aj bez kapely. Iba s malým filmársko-zvukárskym tímom a so zdravotníkmi. V sále pre desaťtisíc ľudí sa posadil za klavír a spustil.

„V obklopení zdravotníkov s teplomermi, so zamaskovanými a nervóznymi technikmi aj s vedrami gélu na ruky sa začalo rodiť niečo veľmi zvláštne a zároveň veľmi krásne. Niečo, čo prehovára do tejto neistej doby,“ spomína Cave.

Takto, iba sám s klavírom, hráva na svojich stretnutiach s fanúšikmi nazvanými In Conversation. Teraz vynechal možnosť otázok, publikum zostalo v domácich karanténach, ale dostalo šancu byť pri tom viackrát. Začiatkom leta vznikol záznam, ktorý sa v júli odvysielal ako streamovaný koncert. Začiatkom novembra sa (so štyrmi pridanými pesničkami) objavil koncertný film a teraz pod rovnakým názvom Idiot Prayer vyšiel aj album, kde je ešte jedna skladba. Úplne nová.

Piesne ako destilát

V unplugged verzii sa v hudbe vždy ukáže všetko podstatné. Dobré pesničky fungujú aj s akustickou gitarou alebo klavírom, Cave ponúka niečo viac.

„Milujem hrať dekonštruované verzie svojich piesní, vydestilované do ich esenciálnej podoby – s dôrazom na texty. Cítim, že ich znovuobjavujem,“ povedal, keď vysvetľoval základný koncept projektu Idiot Prayer. A presne taká je väčšina z 22 vecí, ktoré sa dostali na album. Sú to autorské coververzie, zároveň nové originály aj demá. Vykoste­né pesničky znejú buď tak, ako ich Cave zachytil doma v prvotných nápadoch, alebo v nich spätne našiel niečo nové.

Že burácajúce čísla jeho kapiel Bad Seeds a Grinderman majú intímnejšiu atmosféru, až tak neprekvapí, ani že niečo zahrá rýchlejšie (Into My Arms) alebo inde oproti predlohe pridá minútu (Man in the Moon).

Novinkou je niečo iné – to, ako Cave ide po

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie