Denník N

„Ak o tom niekomu povieš, hodím po tebe granát.“ Ako konflikt na Ukrajine stupňuje domáce násilie

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

V niektorých prípadoch chránia násilníkov samotní policajti. Ženy a dievčatá navyše čelia sexuálnemu násiliu aj zo strany vojakov. 

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Ženy na východnej Ukrajine naďalej čelia sexuálnemu násiliu zo strany vojska, najmä v oblastiach pozdĺž militarizovanej zóny. Vyplýva to z prieskumu Amnesty International. Ako upozorňuje organizácia Save the Children, vojaci sexuálne obťažujú aj adolescentné dievčatá. Niekedy zastavia autá v ich blízkosti a snažia sa ich na ulici obchytávať. Mladšie dievčatá vo veku 10 až 13 rokov tvrdili, že sa ich vojaci snažia presvedčiť, aby s nimi odišli. Zároveň hrozilo, že večer by ich príslušníci armády mohli niekde násilím odvliecť.

Humanitárni pracovníci upozornili na prípady, keď vojaci ponúkali dievčatám vo veku 13 až 14 rokov peniaze alebo alkohol výmenou za sexuálny styk. Keď jedno z dievčat v roku 2018 v Doneckej oblasti odmietlo nevyžiadané sexuálne návrhy, vojak vystrelil do vzduchu, aby ho zastrašil.

V priebehu rokov 2017 až 2018 zaznamenala Amnesty International v osídlených oblastiach osem spoľahlivých hlásení sexuálneho násilia voči civilistkám, ktoré spáchali členovia ukrajinskej armády. Ženy, ktoré chcú nahlásiť na polícii sexuálne násilie zo strany vojakov, musia čeliť rôznym prekážkam.

Len jeden prípad pred súdom

Amnesty International preskúmala register prípadov sexuálneho násilia, ktoré spáchali vojaci medzi rokmi 2017 až 2019 v Doneckej a Luhanskej oblasti. Našla iba jeden zdokumentovaný prípad, ktorý sa dostal pred súd. Išlo o ženu, ktorú opitý vojak odprevadil domov a neskôr požiadal o šálku kávy. Následne ju zbil a niekoľko hodín znásilňoval. Vyhrážal sa pri tom, že ublíži jej deťom, ktoré boli v tom čase doma. Na druhý deň žena nahlásila sexuálny útok na miestnom policajnom oddelení. Musela však čeliť masívnemu nátlaku, aby zmenila svoju výpoveď, dokonca dostala aj SMS správy a telefonáty od samotného násilníka, ktorý sa ju snažiť presvedčiť, aby svoje hlásenie odvolala.

Amnesty International vyjadrila obavu, že sexuálne násilie súvisiace s konfliktom sa zhoršuje aj z dôvodu beztrestnosti páchateľov. Prípady násilia sa buď nenahlasujú, alebo keď sa aj nahlásia, zostanú nepotrestané.

Jedna žena opísala, ako starší vojak, ktorého odmietla, prišiel k jej domu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Domáce násilie

Kde môžete hľadať pomoc?

  • Národná bezplatná nonstop linka pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212
  • Nonstop krízová linka Aliancie žien Slovenska, ktorá poskytuje poradenstvo a pomoc obetiam násilia: 0903 519 550, [email protected]
  • Poradenské centrum Alej (Bratislavský kraj): 0911 417 778, [email protected]
  • Centrum Slniečko (Nitra): 0917 545 808, [email protected]
  • Bezpečný ženský dom Dúha: 0915 166 663 a 0918 824 247, [email protected]
  • Bezpečný ženský dom Brána do života: 0915 439 245, [email protected]
  • Poradenské centrum Náruč Žilina: 0918 185 576, [email protected]
  • Poradenské centrum Náruč Čadca: 0907 840 552, [email protected]
  • Bezpečný ženský dom Luna v Trenčíne, krízová linka non-stop: 0918 312 908,

Vojna na Ukrajine

Vzťahy

Životy žien

Svet

Teraz najčítanejšie