Denník N

Mestské zásahy 2015: Redizajn papuče

Papuča po novom podľa návrhu Juraja Blaška.
Papuča po novom podľa návrhu Juraja Blaška.

Ak mesto môže účtovať za nesprávne parkovanie až 60 €, čo je asi trikrát viac ako v susednom Rakúsku, malo by to robiť aspoň kultúrnejším spôsobom, hovorí dizajnér Juraj Blaško.

Druhé bratislavské Mestské zásahy priniesli 95 nápadov, ako zmeniť Bratislavu k lepšiemu. Postupne vám ich predstavujeme.

2. Redizajn papuče

V Bratislave vám pri nesprávnom parkovaní odtiahnu auto, prípadne vám – v lepšom prípade – mestská polícia nasadí na koleso „papuču“. V praxi to vyzerá tak, že na kolese si nájdete kus plechu s oprskanou farbou a slabo čitateľné telefónne číslo, na ktoré máte zavolať pre odstránenie papuče.

Za stieračom si nájdete Oznámenie o zablokovaní motorového vozidla – nevábny kus kancelárskeho papiera formátu A5, na ktorom je bez náležitej grafickej úpravy nezrozumiteľným právnickým spôsobom napísané, že ste nesprávne zaparkovali. Chýba hlavička, neviete, kto vám auto zablokoval, chýba anglický preklad pre zle parkujúcich turistov. Keď prší, za stieračom si nájdete kus rozmočeného nečitateľného papiera, pretože oznámenie nie je v nepremokavom obale. Ak mesto môže účtovať za nesprávne parkovanie až 60 €, čo je asi trikrát viac ako v susednom Rakúsku, malo by to robiť aspoň kultúrnejším spôsobom.

Autor: Juraj Blaško, grafický dizajnér

Takto vyzerá dnešné oznámenie, chýba mu anglický preklad a keď prší, máte smolu. Telefónne číslo, kam sa obrátiť, sa zrejme rozmaže.
Takto vyzerá dnešné oznámenie, chýba mu anglický preklad a keď prší, máte smolu. Telefónne číslo, kam sa obrátiť, sa zrejme rozmaže.

Dnešná "papuča" - kus nevábneho plechu s ťažko čitateľným telefónnym číslom.
Dnešná „papuča“ – kus nevábneho plechu s ťažko čitateľným telefónnym číslom.

Takto by podľa Juraja Blaška mohol vyzerať oznam od polície. Dostatočne jasný, prehľadný a v nepremokavom obale.
Takto by podľa Juraja Blaška mohol vyzerať oznam od polície. Dostatočne jasný, prehľadný a v nepremokavom obale.

Papuča po novom podľa návrhu Juraja Blaška.
Papuča po novom podľa návrhu Juraja Blaška.

Za zlé parkovanie zaplatíte 60 eur, oznam by teda mohol vyzerať napríklad takto a nie ako kus neidentifikovateľného papiera.
Za zlé parkovanie zaplatíte 60 eur, oznam by teda mohol vyzerať napríklad takto a nie ako kus neidentifikovateľného papiera.

Vinohrad okolo Bratislavského hradu? Prečo nie? Pozrite si návrh Michala Bažalíka, Marka Lečka a Lukáša Lečka.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Mestské zásahy

Kultúra

Teraz najčítanejšie