Denník N

OSN: Vymierate, budete krajina starcov

Nízka pôrodnosť, predlžovanie dĺžky života a neveľká migrácia cudzincov. Ak sa tieto trendy nezmenia, Slovensko bude starnúť a počet jeho obyvateľov klesne na úroveň roku 1954, tvrdí najnovšia správa OSN.

Čítanie údajov OSN o populačnom vývoji Slovenska môže pri sledovaní suchých čísel vyvolať obavu, že nás v nasledujúcich rokoch postihne desivá pohroma alebo vojna. Počet obyvateľov Slovenska má do roku 2100 klesnúť zo súčasných 5,426 milióna obyvateľov na 3,732 milióna.

Za takýmto vyľudnením však nehľadajte náraz meteoritu na naše územie či agresiu cudzej armády. Demografi sa len pozreli na to, koľko detí sa u nás rodí, ako dlho žijeme a akí sme atraktívni pre prisťahovalcov.

Na základe toho skonštatovali, že stredný vek populácie u nás bude v roku 2100 takmer 50 rokov a očakávaná dĺžka dožitia vyše 85 rokov. To je viac, ako majú v súčasnosti Japonci, ktorí sa dožívajú najvyššieho veku na svete. Slovenky ani do konca storočia nebudú mať v priemere viac ako dve deti.

Čerstvá správa populačnej divízie OSN sledovala najmä prognózu vývoja počtu a štruktúry obyvateľstva pre celú planétu. Okrem sveta, kontinentov a regiónov pripravila prognózu aj pre jednotlivé krajiny vrátane Slovenska.

Podľa nej čaká – na základe súčasného vývoja – Slovensko (podobne ako celú Európu) do konca storočia zmenšovanie populácie a jej starnutie. Počet ľudí na Zemi pritom bude ďalej rásť a presiahne 11,2 miliardy obyvateľov. Najväčší podiel na raste bude mať Afrika, kde má začiatkom 22. storočia žiť vyše 4,3 miliardy obyvateľov. Najľudnatejším kontinentom bude už iba tesne pred Afrikou Ázia, kde bude počet obyvateľov koncom 21. storočia klesať.

V roku 2100 ako v roku 1954

Podľa strednej prognózy OSN dosiahne počet obyvateľov na Slovensku strop už v najbližších rokoch a potom začne klesať. Menej ako päť miliónov ľudí tu bude žiť v roku 2046, pod štyri milióny sa môžeme dostať v roku 2083. V roku 2100 by podľa prognózy bol počet obyvateľov 3,732 milióna. Zhruba toľko ľudí žilo na Slovensku v roku 1954. Ak by sa zachovala súčasná miera pôrodnosti, klesal by počet obyvateľov Slovenska ešte rýchlejšie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie