Vakcína Moderna by tak po látke spoločnosti Pfizer mohla byť druhou, ktorá dostane povolenie amerických úradov ešte tento rok. Pfizer podal žiadosť pred desiatimi dňami. Nezávislí poradcovia majú oznámiť svoje odporúčania týkajúce sa vakcíny Pfizeru 10. decembra, k vakcíne Moderny zasadnú o týždeň neskôr.
„Domnievame sa, že máme vakcínu s veľmi vysokou účinnosťou. Očakávame, že budeme hrať zásadnú úlohu pri otáčaní pandémie k lepšiemu,“ uviedol výskumný šéf Moderny Tal Zaks.
Moderna chce okrem FDA požiadať o mimoriadne povolenie aj európskeho regulátora EMA, ktorý už začal analyzovať niektoré dáta o jej vakcíne.
Aké výhody má vakcína Moderny
Nový údaj o účinnosti je o štyri desatiny percenta nižší než hodnota, ktorú Moderna uviedla v polovici novembra s odkazom na predbežné výsledky. Podľa Zaksa ide o nepodstatný štatistický rozdiel.
Látka Moderny má oproti prípravku Pfizeru výhodu v tom, že nemusí byť skladovaná pri extrémne nízkych teplotách, preto ju bude jednoduchšie distribuovať k pacientom. Účinnosť nestráca ani pri teplotách, ktoré sú v bežných domácich mrazničkách.
Čo vyšlo v testoch
Moderna testovala vakcínu na 30-tisíc ľuďoch, časti z nich podala iba neúčinnú látku, takzvané placebo. Covidom-19 ochorelo počas testov celkovo 196 osôb, z nich 185 v skupine s placebom a zvyšných 11 bolo medzi očkovanými.
V prípade 30 ľudí sa rozvinula ťažká forma covidu-19. Všetci boli zo skupiny, ktorá dostala neúčinnú látku. Podľa Moderny má teda vakcína stopercentnú účinnosť pri predchádzaní ťažkej forme ochorenia.
Ani konečné výsledky neukázali závažné vedľajšie účinky látky. K najčastejším patrili únava, bolesť v mieste aplikácie vakcíny či bolesti hlavy alebo svalov. Všetky efekty sú však len krátkodobé. Niektorým ľuďom látka spôsobila príznaky podobné chrípke.
Moderna tvrdí, že do konca roka by mohla mať v USA vyrobených 20 miliónov dávok, čo stačí na očkovanie 10 miliónov ľudí. EK minulý týždeň schválila kontrakt s Modernou na nákup 160 miliónov dávok vakcíny. (čtk, bloomberg, reuters, cnbc)