Denník N

NAKA zadržala šéfa Penty Haščáka, dôvodom je Gorila. V sídle firmy zasahujú kukláči

Šéfa Penty Haščáka zadržala NAKA. Foto N - Vladimír Šimíček
Šéfa Penty Haščáka zadržala NAKA. Foto N – Vladimír Šimíček

Jaroslav Haščák je obvinený z legalizácie príjmu z trestnej činnosti, zadržali ho na polícii, následne s políciou absolvoval prehliadku v sídle Penty.

Do sídla finančnej skupiny Penta v bratislavskom Digital parku prišli v utorok popoludní kukláči. Deväť rokov potom, čo vypukla korupčná kauza Gorila, polícia reálne zasiahla voči šéfovi finančnej skupiny Penta Jaroslavovi Haščákovi a obvinila ho z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Zásah prišiel krátko potom, čo dlhoročný dozorový prokurátor celej kauzy Dušan Kováčik skončil vo väzbe a prípad prevzal nový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa.

Policajtov boli desiatky a mali samopaly, zamestnanci museli vyjsť pred budovu. Polícia zamierila na šieste a siedme poschodie, kde sídlia partneri Penty vrátane Jaroslava Haščáka.

Vyzeralo to, že si idú poňho, zadržali ho však už predtým. Podľa servera Aktuality Haščáka popoludní predvolali na výsluch na policajné prezídium a tam ho zatkli. Po piatej hodine ho eskortovali do Digital parku, zrejme preto, aby bol pri prehliadke.

Haščák je obvinený z legalizácie príjmu z trestnej činnosti, za čo hrozí väzenie 12 až 20 rokov. Prípad súvisí s Gorilou a tým, ako sa dostal k nahrávke, na ktorej boli jeho stretnutia s politikmi, podnikateľmi a významnými štátnymi úradníkmi. Na otázku Aktualít, či vie, z čoho je obvinený, povedal: „To neviem ani ja.“

Obvinenie mu pritom muselo byť doručené priamo na policajnom prezídiu.

Haščákov majetok sa odhaduje na jednu miliardu eur, spolu s Marekom Dospivom sú najväčší akcionári Penty. Tá je aktívna v zdravotníctve, vlastní zdravotnú poisťovňu aj sieť nemocníc, v bankovom sektore, v priemysle, v mediálnej oblasti, vlastní obchodné centrá, má veľkú stávkovú kanceláriu a investuje aj do realitných projektov. Medzi významných hráčov patrí aj v Česku.

Foto N – Vladimír Šimíček

Penta podvečer k zásahu vydala stanovisko. Vyhlásila, že zásah bol demonštráciou sily a považujú ho za neopodstatnený a neprimeraný, rovnako ako aj vznesenie obvinenia Haščákovi.

„Jaroslav Haščák sa dnes zúčastnil plánovaného výsluchu, ktorý sa mal týkať vyšetrovania približne päť rokov starého podozrenia z trestnej činnosti z údajného nelegálneho obchodovania s nahrávkami z kauzy Gorila. Po skončení tohto výsluchu bolo Jaroslavovi Haščákovi vznesené obvinenie. V tejto záležitosti, ako aj počas viac ako 8 rokov trvajúceho vyšetrovania kauzy Gorila, poskytoval Jaroslav Haščák vždy plnú súčinnosť,“ vyhlásila Penta. Haščák podľa nej zásadne odmieta akékoľvek nelegálne konanie v súvislosti s aktivitami bývalého príslušníka SIS Ľubomíra Arpáša a „podnikne všetky právne kroky na svoju ochranu“.

Všetci k stene

„Prišli policajti, dali pokyn zablokovať výťahy a išli na šieste a siedme poschodie,“ opísal zásah Denníku N jeden z očitých svedkov.

„Brali mobily a notebooky, aj ľudí zadržali. Radoví zamestnanci, čo boli vtedy na tých poschodiach, tam museli ostať a stáť pri stene s rukami za chrbtom,“ povedal tiež.

Orgány činné v trestnom konaní zatiaľ k prípadu neposkytli bližšie stanovisko. Nie je tak zrejmé, či prokurátor podá návrh na vzatie Haščáka do väzby.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) povedal, že ho len informovali o tom, že došlo k zadržaniu a vo veci prebiehajú procesné úkony. Odmieta, že by zadržanie šéfa Penty Haščáka bola politická objednávka.

„Mafia je len tak silná, ako slabý je štát. Bodka,“ napísal na Facebook premiér Igor Matovič krátko po zverejnení informácie o policajnej akcii.

Božie mlyny

Zásah prišiel týždeň po tom, čo polícia zadržala bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Ľubomíra Arpáša, ktorý údajne Haščákovi predal zvukovú nahrávku Gorily, na ktorej sú zachytené jeho rozhovory s politikmi, lobistami a úradníkmi. Arpáša podozrievali roky, zadržali ho však v inej súvislosti – ide o kauzu Božie mlyny a vydieranie podnikateľov, o ktorom vypovedá bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó. V tejto veci ho súd minulý týždeň vzal do väzby. Arpáš je už však obvinený aj kvôli Gorile.

Finančné transakcie, ktoré medzi Arpášom a Pentou prebehli, obe strany vysvetľovali tak, že išlo o obchodný vzťah po jeho odchode zo SIS a že Arpáš pre Pentu robil analýzy. Išlo o takmer 200-tisíc eur (vtedy približne 6 miliónov korún). Podľa Aktualít je obvinená aj Arpášova manželka Dana, ktorá pracovala v SIS tiež .

Čo vlastní Penta

Zdravotníctvo:

 • Zdravotná poisťovňa Dôvera: v roku 2018 mala podľa FinStatu zisk 35,5 milióna eur, v roku 2019 dosiahla zisk 14,5 milióna;
 • Svet zdravia – sieť 17 nemocníc: Banská Štiavnica, Humenné, Michalovce, Partizánske, Rimavská Sobota, Rožňava, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Trebišov, Vranov nad Topľou, Žiar nad Hronom, Bratislava, Nitra, Košice, Sereď, Mammacentrum sv. Agáty;
 • ProCare – medicínske centrá: v roku 2018 zisk 1 milión, v roku 2019 zisk 1,4 milióna;
 • Lekárne Dr. Max.

Banky:

 • Privatbanka
 • Prima banka

Médiá:

 • denníky: Plus 1 deň, SME (podiel 40 percent), Korzár (podiel 40 percent), Uj Szó;
 • týždenníky: Plus 7 dní, Trend a ďalšie;
 • mesačníky: Zdravie, Záhradkár, EMMA, Brejk a ďalšie;
 • internetové portály: pluska.sk, aktualne.sk, atlas.sk, centrum.sk, etrend.sk a ďalšie.

Priemysel:

 • podiel v hlinikárni Slovalco v Žiari nad Hronom;
 • ZSNP Žiar nad Hronom;
 • mäsokombináty MECOM Humenné a Lučenec a viaceré mäsiarstvá.

Realitné investície:

Skypark, Digital park, Bory

Obchodné centrá:

 • obchodné centrum BORY MALL

Iné:

 • stávková kancelária Fortuna

„Pred týždňom som mal stretnutie so špeciálnymi prokurátormi Žilinkom a Repom a so šéfkou vyšetrovacieho tímu Gorila. Tým, že sa spisy ku Gorile, ktoré boli u bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika, nejako prerozdelili, skúsili sme sa dohodnúť na postupe, akým by sa dostali k výsledku, ktorý by potrebovali – tak, aby to bolo zákonne čisté a obstálo to pred súdom,“ povedal pred pár dňami Denníku N šéf Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský.

„Poskytneme im súčinnosť, zvolili sme si na spoločnej porade spôsob, ktorý dáva hlavu a pätu. Myslím, že tú vec treba uzavrieť tak či onak. Lepšie by však, samozrejme, bolo, keby došlo k obžalobe a odsúdeniu konkrétnych osôb – pokiaľ nejaký trestný čin spáchali,“ dodal ešte.

Aj Slávo vraj dal milión

Hlavnou tvárou Penty je Jaroslav Haščák, ktorého zachytávajú aj nahrávky k spisu Gorila. Tajná služba ich nahrala v byte na Vazovovej ulici, keď s politikmi dohodoval za úplatky obchody so štátom a privatizačné zmluvy. Dialo sa to v rokoch 2004 a 2005. Podľa týchto nahrávok a aj podľa spisu sa v byte na Vazovovej stretával napríklad aj s ministrom hospodárstva druhej Dzurindovej vlády Jirkom Malchárkom, s predsedom Smeru Robertom Ficom a a so šéfkou Fondu národného majetku Annou Bubeníkovou.

Haščák Gorilu spochybňoval aj po tom, ako vlani polícia pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka získala celú nahrávku. „Neviem, o akej nahrávke hovoríte. Neviem, čo je to za nahrávku, či je to nahrávka, či bola zhotovená v termostate,“ povedal Haščák po výpovedi pred súdom v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na súde vtedy povedal, že Mariana Kočnera pozná zhruba od roku 1998. „Patril do okruhu mojich širších známych, kamarátov a udržiaval som s ním kontakt.“ O vražde Jána Kuciaka vraj nič nevie.

Za posledné roky sa ukázalo, že Kočner a Haščák mali úzky obchodný vzťah a dohodovali sa aj o tom, čo vyjde v médiách Penty.

nahrávky rozhovoru medzi Dobroslavom Trnkom a Marianom Kočnerom je zasa zjavné, že Trnka sa snažil Haščáka vydierať nahrávkami Gorily a že sa bál o svoj život. Haščák údajne podľa nahrávky uplácal aj poslancov, aby v roku 2010 hlasovali za generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

„Prečo ste išli vydierať toho Haščáka? Čo si od toho očakával? Do p..e, vieš, že je to môj kamarát. Vieš, k…a, že je to človek, ktorý okrem iného pomáhal, do p..e, a kupoval poslancov, keď si sa mal stať generálnym prokurátorom. Bohužiaľ nám jeden chýbal, ale aj on bol ten, ktorý zložil peniaze a dal tam za teba milión eur. Presne takisto, ako som dal milión eur za to ja. Že tam chýbal jeden hlas, do p..e, za to ja nemôžem, lebo to ty si si vybavoval SDKÚ a v SDKÚ nedali ani jeden hlas,“ hovoril na nahrávke Kočner Trnkovi.

 

„Teraz vidím, že je dobré, že som to nevzdal, že som „neposlúchal“, nepodľahol som tlakom a malo to reálny význam,“ povedal Denníku N bývalý šéf policajného tímu Gorila Marek Gajdoš.

„Konečne sa vo veci koná tak, ako by sa podľa zákona malo. Vidno, že už je aj politická vôľa niečo vyšetrovať. Budem držať kolegom palce, aby sa im to podarilo preukázať zákonným spôsobom. Som presvedčený, že trestné stíhania, ktoré sa pod mojím vedením začali, boli dôvodné a ostatné nechám na kolegov,“ dodal Gajdoš.

„Som rád, že došlo v danej kauze k posunu, a vidieť, že tá dlhoročná práca mala zmysel. To, o čom sme boli vnútorne presvedčení, sa podarilo zákonne zdokumentovať a došlo k vzneseniu obvinenia,“ povedal ďalší šéf tímu Lukáš Kyselica, ktorý vo funkcii vystriedal Gajdoša. Kyselica je teraz poslanec OĽaNO. „Myslím si však, že veľkú úlohu mohol zohrať aj fakt, že došlo k výmene dozorového prokurátora, ktorý mohol mať na zadovážené dôkazy rozdielny pohľad. Držím palce bývalým kolegom,“ povedal tiež Kyselica.

Teraz je šéfkou tímu Martina Babacsová.

Čo vlastní Penta

Penta je najväčším súkromným investorom v zdravotníctve. Vlastní najväčšiu súkromnú poisťovňu Dôvera, ktorá má viac ako štvrtinový podiel na trhu. Práve cez poisťovňu si za prvej vlády Smeru Penta a cyperská schránka Prefto Holding Limited vybrala vyše 400 miliónov eur. Zo sumy nezaplatili dane, umožňoval im to zákon. Získala ich účtovnou operáciou pri spájaní poisťovní Dôvera a Apollo. Na to, aby si majitelia mohli peniaze vyplatiť, si vzali úver, jeho istinu splácali z peňazí určených na zdravotnú starostlivosť.

Riaditeľ poisťovne Dôvera, ktorú vlastní Penta, tvrdí, že nemá oficiálne informácie o dnešnom zásahu polície v budove, kde sídli aj samotná poisťovňa. „Neboli sme pri zásahu polície. Z medializovaných informácií vyplýva, že zásah sa netýka činnosti zdravotnej poisťovne Dôvera,“ tvrdí jej hovorca.

Dôvera podľa neho funguje bez akýkoľvek obmedzení. Na otázku, či riaditeľ poisťovne Martin Kultan nezváži po zásahu polície svoje ďalšie pôsobenie v poisťovni, v stanovisku uviedol, že „naďalej pracuje pre Dôveru, je hrdý na výsledky jej práce“.

Okrem toho v zdravotníctve vlastní aj najväčšiu sieť lekární pod názvom Dr. Max. Penta vlastní sieť polikliník ProCare aj najväčšiu sieť nemocníc Svet zdravia. Ide najmä o regionálne nemocnice, Penta stavia aj nemocnicu v Bratislave, v časti Bory. V apríli minulého roka bývalá vláda na čele s Petrom Pellegrinim (Hlas) s Pentou rokovala o tom, že ich novú nemocnicu kúpi. Štát totiž roky nie je schopný postaviť novú nemocnicu v Bratislave, ktorá by mala byť na Rázsochách.

Symbol korupcie

„Je symbolom korupcie a bielych golierov, ktoré mali na Slovensku vplyv za dvanásť rokov vlády Smeru. Až rozviazané ruky polície dokázali to, čo sa pred pár rokmi zdalo nemožné,“ vyhlásila o zatknutí Haščáka SaS.
„Jaroslav Haščák sa pohŕdavo usmieval do televízie a povýšenecky dokazoval, ako mu nikto nič nemôže. Jeho naivita a evidentne aj trestná činnosť ho však dobehli. Na rade je tak opäť raz Robert Fico, na ktorého možno ukáže aj sám Haščák, keď si pospomína, ako spolu pili colu,“ dodala SaS.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Jaroslav Haščák

Kauza Gorila

Slovensko

Teraz najčítanejšie