Denník N

Vyhnaní z raja: tragický príbeh československých osadníkov v Sovietskom zväze

Nenávideli buržoázne Československo, ale keď im bolo najhoršie a hlavne keď potrebovali peniaze, neváhali sa na rodnú krajinu obrátiť.

Autor je spravodajca Českého rozhlasu

Detstvo Alexandra Dubčeka sa v životopisoch zvyčajne odbíja niekoľkými vetami. S rodičmi ho strávil v Kirgizsku a do Československa sa vrátil v roku 1938. Čo by tak ako dieťa mohol o vtedajších pomeroch rozprávať.

V Česku teraz vyšla kniha, ktorá opisuje osudy ľudí, ktorí rovnako ako Dubčekovci s malým Sašom odišli do Kirgizska budovať skvelú, novú a rovnoprávnu spoločnosť. Niektorí sa včas vrátili, iní zomreli na popravisku alebo v gulagu, pár sa ich prebojovalo so Svobodovou armádou do Československa. Akcia vznikla v Žiline a volala sa Interhelpo.

Budovanie nových komunít v odľahlých častiach sveta má nádych romantiky, dobrodružstva a v dejinách sa o to ľudia často pokúšali. Treba dodať, že to zvyčajne dopadlo skôr zle. V roku 1925 sa o to pokúsili československí komunisti, ktorí odišli vybudovať onen vytúžený raj na Zemi do Strednej Ázie. Dodnes to nie je veľmi prebádaná história.

Autor knihy Interhelpo: Tragický príbeh československých osadníkov v Sovietskom zväze a novinár Jaromír Marek v doslove priznáva, že sa o tejto akcii dozvedel až v roku 2006. Zaujala ho natoľko, že sa k nej v nasledujúcich rokoch stále vracal, pre Českú televíziu o nej natočil dokument História jednej ilúzie a konečne dopísal aj knihu.

„Zdalo sa, že vlak zastavil uprostred ničoho. Nebola tam ani staničná budova, len niekoľko nízkych chatrčí a okolo nich holá step. Neskôr som často počul opakovať čísi skľúčený komentár: ‚Tak tu sme na konci sveta‘,” cituje Alexandra Dubčeka vo svojej knihe autor. Toto však Dubček napísal až vo svojom životopise o desiatky rokov neskôr. Od svojich štyroch rokov žil v Strednej Ázii a do Československa prišiel, až keď mal sedemnásť! Treba podotknúť, že Dubček nie je hlavnou postavou knihy, ale pretože je najznámejší, venuje autor jeho rodine patričnú pozornosť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie