Denník N

Od pondelka sa sprísni režim na hraniciach: kto bude potrebovať test, aký starý a kde sa môžem dať testovať (otázky a odpovede)

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

AKTUALIZOVANÉ 4. 12. – Od 7. decembra sa mení režim na hraniciach. Testy budú potrebovať cezhraniční pracovníci aj ľudia, ktorí žijú v prihraničných oblastiach. Pendleri môžu mať aj antigénový test z krajín EÚ.

Od pondelka sa rušia viaceré výnimky pri príchode na Slovensko z okolitých krajín. Vyhláška úradu verejného zdravotníctva ešte nie je zverejnená. Zatiaľ na nej pracujú, vydať ju chcú najneskôr vo štvrtok.

So štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí Martinom Klusom pripravil Denník N odpovede na časté otázky o nových pravidlách na hraniciach.

Odkedy platia nové pravidlá?

Od pondelka 7. decembra od 7.00 ráno.

Aký test budú potrebovať naši občania, ktorí žijú v prihraničných obciach a dochádzajú na Slovensko?

Antigénový test, ktorý nie je starší ako dva týždne. Doteraz mali výnimku a nemali žiadne obmedzenia. Test si môžu spraviť na Slovensku v mobilných odberových miestach, na hraniciach budú akceptovať aj antigénový test z ktorejkoľvek krajiny Európskej únie (zmena oznámená v piatok podvečer). Ostatní slovenskí štátni občania, ktorí nie sú cezhraniční pracovníci alebo nebývajú v prihraničných oblastiach, potrebujú na vstup na Slovensko PCR test nie starší ako 72 hodín.

Aké pravidlá budú platiť pre našich občanov, ktorí denne dochádzajú za prácou do Rakúska, Česka, Maďarska či Poľska?

Rovnaké ako pre ľudí, ktorí žijú v prihraničných oblastiach a pravidelne dochádzajú na Slovensko. Na vstup na Slovensko potrebujú antigénový test, ktorý nie je starší ako dva týždne.

Som cezhraničný pracovník, môžem mať aj PCR test alebo na hranici uznávajú len antigénový?

Na vstup na Slovensko

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

      Slovensko

      Teraz najčítanejšie