Denník N

Elita Smeru zaniká v prachu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Nesledujeme nič menšie ako krach dvanásťročného úsilia Súmračnej o ovládnutie štátu.

Keď policajti zatkli Moniku Jankovskú a prvých sudcov, vraveli sme si, že ide o čosi bezprecedentné, čosi, čo v demokratickom svete nemá obdobu. Naozaj, takéto hromadné podozrenia z korupcie v justícii sú v slušných štátoch nevídané.

Keď v putách skončil špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ten pocit bol ešte opodstatnenejší. Keď do väzby vzali prvú várku bývalých vládcov polície na čele s Tiborom Gašparom, dokazovalo to rozvrat všetkých pilierov spravodlivého štátu. Teraz keď si obvinenia vypočul Jaroslav Haščák z Penty, funkcionári finančnej polície, SIS a ďalší policajný exprezident Milan Lučanský, vidíme, ako sa celé desaťročie beztrestnosti v réžii Smeru obrátilo v trosky.

Keď v roku 2010 v Smolensku spadlo lietadlo s poľským prezidentom a so stovkou vysokopostavených funkcionárov, Poľsko v sekunde prišlo o veľkú časť svojej elity. Pri policajných záťahoch našťastie nikto nezomiera a trvá to dlhšie, ale svojím spôsobom sledujeme niečo podobné. Elita, ktorú Smer 12 rokov budoval a chránil, sa rozpúšťa na prvočinitele.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Smer

Komentáre

Teraz najčítanejšie